SD kartı onarın – nasıl çalışır? – Blog

Resim: Pavel Veber/Shutterstock.com

Potansiyel olarak arızalı bir SD kartı atmadan önce, onu onarmak için her zaman tüm seçenekleri tüketmelisiniz. İpuçları+püf noktaları yazımızda sistematik olarak ilerliyoruz: Önce dış hasarı ekarte ediyoruz, ardından yardımcı programlar kullanarak veri kurtarmaya başlıyoruz. Size hafıza kartını nasıl tamir edeceğinizi ve verileri nasıl kurtaracağınızı göstereceğiz.

Bozuk bir SD kartın belirtileri

Aşağıdaki belirtilerden bazılarına sahipseniz, SD kartınız bozuktur:

 • SD kartınızdaki fotoğrafları, videoları veya diğer belgeleri açamıyorsanız. Veya yanlış veya parçalar halinde okunacaklar.
 • SD kartı bir kart okuyucuya bağladığınızda ancak akıllı telefonunuz veya bilgisayarınız tarafından okunamıyor veya tanınmıyorsa. Şu mesajları alabilirsiniz: “bellek kartı hatası” veya “depolama ortamı hasarlı”.
 • İşletim sisteminiz örneğin: “SD kart mevcut değil. Dosya veya dizin bozuk ve okunamıyor.” gibi okuma hataları üretiyorsa. veya “SD karta okuma/yazma hatası.”
 • SD kartın tüm içeriğini görmenize rağmen SD karta dosya ekleyemiyor, kaydedemiyor, silmiyor veya kopyalayamıyorsanız ve şu hata mesajını alıyorsanız: “Salt okunur”.
 • SD kartın biçimlendirilmesi gerektiğinde ve “SD kart biçimlendirilmemiş, şimdi biçimlendirmek istiyor musunuz?” almak.
 • SD kartınızda herhangi bir mekanik hasar bulduysanız.

Yalnızca son durumda, verilerinizi kurtarmak için neredeyse hiç şans yoktur. Ancak, diğer hatalardan biri ise, her şey kaybolmaz. Bu durumlarda, bozuk SD kartı biçimlendirmeden düzeltmeye çalışmakta fayda var. Ayrıca, önceden deneyebileceğiniz bazı şeyler var. Bunun için okumaya devam edin.

Düzeltilmesi kolay olası hata kaynakları

Veri kurtarma işlemine geçmeden önce, hafıza kartınızın harici olarak zarar görüp görmediğini kontrol etmelisiniz. Bunu yapmak için aşağıdakileri yapın:

 1. Pratik olarak tüm SD kartlarda, hafıza kartını kilitlemek ve kilidini açmak için sözde bir kaydırıcı bulunur. Kilidin açık olduğundan emin olun – bu bazen sorunları çözebilir. Örneğin, artık kartınıza yazamıyorsanız, bunun nedeni mutlaka bir arıza değildir, kartın yazmaya karşı korumalı olması olabilir. Kaydırıcının konumunu resimde gösterildiği gibi değiştirin:
  Kaydırıcıyı doğru konuma kaydırın.

 2. SD kartı tek bir kaynakla kontrol etmeyin. Kaynak cihazın arızalı olduğunu ortadan kaldırmak için bunları bir dijital kameraya, akıllı telefona veya SD kart okuyucuya takın. SD kart başka her yerde çalışıyorsa, gerçek okuyucunun bozuk olduğunu güvenle varsayabilirsiniz.
 3. Temas yüzeylerindeki toz ve ince kir de kartın artık tanınmamasının nedeni olabilir. Alkole batırılmış bir pamuklu çubukla dikkatlice temizleyin.
 4. Bellek kartında görsel olarak algılanabilen başka hasarları ortadan kaldırın.

Bahsedilen kusurların giderilip giderilemeyeceğini kontrol ettikten sonra, artık iki seçeneğiniz vardır: SD kartı yerleşik bir araç kullanarak onarın veya başka hiçbir şey yardımcı olmazsa, verileri geri yüklemeyi deneyin. Size Recuva kullanarak veri kurtarmayı göstereceğiz.

Chkdsk ile SD kart nasıl onarılır

Windows’ta yerleşik araç aracılığıyla chkdsk – “diski kontrol et”in kısaltması – veri taşıyıcılarındaki dosya sistemi yapılarını kontrol edebilir ve onarabilirsiniz. Önce arızalı SD kartı, SD kart yuvası veya USB kart okuyucu aracılığıyla PC’nize bağlayın. Burada PC’nin SD kartı hala tanıdığını ancak artık onun dosyalarını okuyamadığını varsayıyoruz. Adım adım kılavuzumuzu takip edin veya hızlı başlangıç ​​kılavuzunu inceleyin.

Recuva kullanarak veriler nasıl kurtarılır?

Ne yazık ki, her SD kart chkdsk kullanılarak onarılamaz. Bilgisayarınız hala SD kartı okuyabiliyorsa ancak siz karta erişemiyorsanız, yine de verileri kurtarmayı deneyebilirsiniz. Kayıp dosyaları geri getirebilen Recuva aracı bu konuda yardımcı oluyor. Adım adım kılavuzumuzu takip edin veya hızlı başlangıç ​​kılavuzunu inceleyin.

Hızlı Kılavuz: chkdsk ile onarım

 1. Komut istemi yönetici olarak. Bu, örneğin Windows arama yoluyla çalışır.
 2. Şimdi komutu ver chkdsk x: /f A. X’i SD kartın sürücü harfiyle değiştirin.
 3. Windows, SD kartı sizin için otomatik olarak onaracak ve size bir durum raporu verecektir.

Hızlı Kılavuz: Recuva ile Veri Kurtarma

 1. Recuva’yı indirin ve programı başlatın.
 2. İlk önce ” üzerine tıklayınDaha öte“.
 3. O zaman hangisini seç dosya tipi geri yüklemek ve geri dönmek için “Daha öte“.
 4. Şimdi yapmalısın”Hafıza kartımda veya iPod’umda“seç ve tekrar tıkla”Daha öte” tıklamak.
 5. Şimdi tıklayın “başlamak” dosyalara göz atmak için.
 6. İşlem tamamlandığında, bulunan dosyalar size sunulacaktır. İstediğiniz dosyaları seçin ve sağ alt köşedeki ” seçeneğine gidin.Eski haline getirmek“.
 7. Bir tane koy konum Kurtarılan dosyalar için. Bir tıklama ile “TAMAM“iyileşme süreci başlar.

Konuyla ilgili daha fazlası:

kaydeden Michael Mierke de 12 Haziran 2023, 09:43 Arızalı bir SD kart her zaman veri kaybı anlamına gelmez. Hafıza kartındaki dosyaların nasıl kurtarılacağını gösteriyoruz. Resim: Pavel Veber/Shutterstock.com Reklamcılık Potansiyel olarak arızalı bir SD kartı atmadan önce, onu onarmak için her zaman tüm seçenekleri tüketmelisiniz. İpuçları+püf noktaları yazımızda sistematik olarak ilerliyoruz: Önce dış hasarı ekarte ediyoruz,…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir