Sinyal yok – ne yapmalı? – Blog

Her zaman olabilecek en kötü anda olur: İşte geçen uzun bir günün ardından, televizyonun önündeki kanepede rahatça oturursunuz. Televizyonunuzu açmak istiyorsunuz ama sinyal yok. Akşamınızın belki de kurtarılabilmesi için, en yaygın sorunları ve çözümlerini sizin için bir araya getirdik.

Arızalı donanımı kontrol edin

Kablo veya TV’nin kendisi bozuk olduğu için TV’niz artık sinyal almıyor olabilir. Bileşenleri değiştirerek basit bir tanı konulabilir: varsa, farklı bir TV kablosu veya TV deneyin. Önce farklı bir kabloyu, ardından farklı bir TV’yi ve ardından diğer kabloyu diğer TV ile deneyin. Bu şekilde sorunun kablonuzda mı yoksa TV’nin kendisinde mi olduğunu anlayabilirsiniz. Bu seçeneklerden hiçbiri işe yaramazsa, TV’nizi ve kablonuzu farklı bir kablo prizinde denemelisiniz. Gerekirse, bir arkadaşınıza bunu sorun. İlk kutuda hiçbir cihaz çalışmıyorsa, ancak diğerinde sorun bileşenlerinizde değildir. Öyleyse, kablo konektörünüzde bir sorun var.

Başka bir televizyon sizin için çalışıyorsa, ancak asıl cihazınızda görüntü yoksa, muhtemelen bozuktur. Cihazın garantisi devam ediyorsa satıcıdan değişim talebinde bulunabilirsiniz. Aksi takdirde yeni bir TV almak zorunda kalırsınız.

“Sinyal yok” mesajı geldiğinde çok can sıkıcı. Özellikle tüm donanım düzgün bir şekilde bağlanmışsa.

Multimedya soketini / kablo bağlantısını kontrol edin

Şimdi kablo kutunuzu kontrol etmelisiniz. Duvarda gevşek bir şekilde asılı mı ve hiç bağlı mı? Kural olarak, televizyonu duvardaki bir kablo bağlantısı üzerinden alırsınız. Bu hattın önüne iki veya üç bağlantılı bir priz yerleştirilir. Arkasında sizi telekomünikasyon sağlayıcınıza bağlayan bir koaksiyel kablo bulunur. Televizyonu nasıl alacağınızdan emin değilseniz veya priziniz arızalıysa, yapılacak en iyi şey şebeke sağlayıcınızdan bir teknisyen çağırmak olacaktır.

Bir multimedya kutusu böyle görünüyor. TV bağlantısı solda, radyo sağda ve internet bağlantısı üstte.

Multimedya soketlerinde başka bir sorun ortaya çıkabilir. Televizyon ve radyo için kablo bağlantısına ek olarak, bu sistem internet için de bir bağlantıya sahiptir. Çoğu durumda, evinizdeki veya dairenizdeki tüm prizler, şebeke operatörünün ana kablo bağlantısına bağlanan bir ana dağıtıcı aracılığıyla bağlanır. Ancak, özellikle eski apartman dairelerinde çeşitli multimedya prizlerinin tümü doğrudan ana dağıtıcıya bağlı olabilir. Ancak, Vodafone gibi şebeke operatörleri yalnızca tek bir çalışan prizi garanti eder. Ayrıca bu durumda, ayrıntıları istemek için bir teknisyenle iletişime geçebilirsiniz.

Kanal arama ve diğer alım sorunları

Bazen televizyonunuz kanalları otomatik olarak tanımayabilir. Ardından, cihazınızın ayarlarından bir kanal araması başlatmalısınız. Her durumda dijital kanalların (DTV) arandığından emin olun. Analog televizyon (ATV) birkaç yıl önce tamamen kapatıldı.

Etkin bir kanal araması böyle görünür. Bulunan kanal sayısı sağda görüntülenir. Sağlayıcıya ve ikamet yerine bağlı olarak bu, 400’ün üzerinde farklı kanal bile olabilir.

Ayrıca, bir anten veya uydu çanağı ile alım yapıldığında parazit olabilir. Bu durumda yapmanız gereken ilk şey alıcınızı kontrol ettirmektir. Bir teknisyen burada da yardımcı olabilir. Ek olarak, bu varyantlar aracılığıyla alım, hava koşullarından kaynaklanan parazitlere maruz kalabilir. Özellikle bir uydu çanağı söz konusu olduğunda, bunun makul ölçüde temiz olduğundan ve içinde kar ve benzeri şeyler bulunmadığından emin olmalısınız. Aksi takdirde TV verilerini doğru şekilde alamaz ve resim bozulabilir veya hiç görünmeyebilir.

Akıllı tv ile ilgili sorunlar

Bir akıllı TV’de bile alım sorunları olabilir. Smart TV’nizdeki programları WLAN bağlantısı üzerinden alıyorsanız yapmanız gereken ilk şey internet bağlantınızı kontrol etmektir. TV’nizin herhangi bir şey görüntülemesini engelleyen bir sorun olabilir. Gerekirse SmartCard’ınızın bağlantısını ve işlevini de kontrol edin. Bu düzgün oturmadıysa, sinyal bozulabilir.

TV ile ilgili başka sorunlarınız varsa

Her durumda, ne yapacağınızdan emin değilseniz, her zaman bir teknisyenle iletişime geçebilirsiniz. Şebeke operatörünüzden – yani Telekom, Vodafone vb. şirketlerden – veya internette televizyon üreticinizin destek sayfasından yardım alabilirsiniz.

Konuyla ilgili daha fazlası:

Reklamcılık Her zaman olabilecek en kötü anda olur: İşte geçen uzun bir günün ardından, televizyonun önündeki kanepede rahatça oturursunuz. Televizyonunuzu açmak istiyorsunuz ama sinyal yok. Akşamınızın belki de kurtarılabilmesi için, en yaygın sorunları ve çözümlerini sizin için bir araya getirdik. Arızalı donanımı kontrol edin Kablo veya TV’nin kendisi bozuk olduğu için TV’niz artık sinyal almıyor…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir