“Sistem belirtilen dosyayı bulamıyor” – ne yapmalı?

Windows PC’niz şu anda “Sistem belirtilen dosyayı bulamıyor” hata mesajını mı görüntülüyor? Bu mesajın, komut istemine yanlış yol girmek gibi basit hatalardan, başarısız program kurulumuna kadar birçok nedeni vardır. Ancak bu aynı zamanda, örneğin geçersiz anahtarlar nedeniyle sisteminizdeki kayıtla ilgili sorunlar olduğu anlamına da gelebilir. Bu nedenle, meydana geldiğinde bu hatayı hafife almamalısınız. Sorunu çözmek için alabileceğiniz bazı önlemler şunlardır.

Reklamcılık

Windows yardımcı programları cihazınızdaki tüm dosya ve klasörlere erişemez. Belirli sistem dosyalarına erişmek için yönetici hakları gereklidir. Yani Komut İstemi’nin erişmesine izin verilmeyen bir dosya veya klasör yoluna erişmeye çalışırsanız bu hatayla karşılaşabilirsiniz. Bu olasılığı dışlamak için, Komut İstemi’ne kısıtlı dosyalara erişim izni vermeniz gerekir.

Bunun için girin Windows Arama dönem “Komut istemi“. Ardından Sağ Komut istemine sağ tıklayın ve “Yönetici olarak çalıştır“.

Hata mesajının en yaygın nedeni virüs saldırıları olmayabilir, ancak yine de diğer onarımları denemeden önce sisteminizi virüslere karşı taramanız önerilir. Sistem ayarlarını yapmaya başlamadan önce bilgisayarınızın güvende olduğundan ve tehditlerden arınmış olduğundan nasıl emin olacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Bilgisayarınızda yüklü bir üçüncü taraf virüsten koruma programı varsa, tehditleri taramak için bu programı çalıştırabilirsiniz. Ancak bir antivirüs programınız yoksa Windows’un yerleşik Defender’ını kullanabilirsiniz.

Adım adım talimatlarımızı izleyin veya Hızlı Başlangıç ​​Kılavuzunu izleyin.

1. adım:

Düğmelere aynı anda basın [Windows] + [I]etrafında Ayarlar açmak. Sonra şuraya git “Güncellemeler ve Güvenlik“.

Komut isteminde hata mesajını alırsanız doğru yolu girip girmediğinizi kontrol edin. Çoğu durumda, kullanıcıların komut satırına yanlış yolu veya adı girmesi bir insan hatasıdır. Bu yüzden komutunuzu tekrar gözden geçirin ve yolun doğru girildiğinden emin olun.

Dosyaları sisteminize indirirken hata mesajı oluşursa, varsayılan indirilenler klasörünüzü kontrol edin. Bunun değiştirilmediğinden ve belirttiğiniz indirme konumunun sisteminizde mevcut olduğundan emin olun.

Bir yoldaki özel karakterler Komut İstemi tarafından doğru şekilde yorumlanamayabilir. Bir operatör veya başka bir şey olarak yorumlanabilirler. Bu nedenle, yorumlanan yol orijinal olarak yazdığınızdan farklıdır, bu nedenle yol bulunamaz ve hata mesajı görüntülenir.

Komut isteminde sağladığınız yol adını kontrol edin. Dosya adı özel karakterler içeriyorsa dosyayı yeniden adlandırmalı ve tüm özel karakterleri kaldırmalısınız.

Ortam değişkeni, sisteminizde çalışan işlemlerin davranışını etkileyebilecek verileri içerir. Dolayısıyla, bilgisayarınızda bir programı komut satırından çalıştırdığınızda PATH ortam değişkenleri, aranabilecek dizin yolunu sakladıklarından önemli bir rol oynar.

Bunun nasıl çalıştığını anlamak için iki farklı dizine sahip bir bilgisayar hayal edin. Farklı bir dizinde bulunan bir programı çalıştırmayı denediğinizde sisteminiz PATH değişkeninde saklanan dizinleri arayacaktır. Program herhangi bir dizinde mevcutsa sisteminiz onu sorunsuz bir şekilde çalıştırabilir. Ancak geçersiz bir yol değişkeni girerseniz süreç bozulacak ve hata ortaya çıkacaktır. Bu sorunu çözmenin en iyi yolu geçersiz yolları ortam değişkeninden silmektir.

Adım adım talimatlarımızı izleyin veya hızlı başlangıç ​​kılavuzunu görüntüleyin.

1. adım:

Bilgisayarınızda şunu açın: Dosya Gezgini. Ardından sol gezinme çubuğunda ” yolunu bulunBu bilgisayar” ile tıklayın Sağ Üzerine tıklayın ve “Özellikler“.

Erişmek istediğiniz dosya veya klasörün doğru şekilde kurulduğundan veya indirildiğinden emin olun. Bazen bir dosya veya klasör indirilirken indirme işlemi kesintiye uğrar ve bu da indirme işleminin tamamlanmamasına neden olur. Bu nedenle bu tür eksik dosyalara Dosya Gezgini veya Windows Komut İstemi aracılığıyla erişmek hatayla sonuçlanabilir.

Bu nedenle dosya konumuna gidin ve doğru şekilde indirilip indirilmediğini kontrol edin. Bir dosya yanlış yüklenmiş veya indirilmişse, dosyayı yeniden yükleyin veya yeniden indirin.

Otomatik Çalıştırma anahtarlarını Kayıt Defteri Düzenleyicisi’nde düzenlediyseniz hata mesajının nedeni bu olabilir. Otomatik Çalıştır tuşları, açıldığında otomatik olarak bir komut çalıştırarak çalışır. Anahtarlarda verilen bilgilerin yanlış olması durumunda hatalar meydana gelebilir.

1. adım:

Düğmelere basın [Windows] + [R]Çalıştır penceresini açmak için. O zaman komutu ver regedit ve bas [Enter].

Yukarıdaki yöntemlerden hiçbiri işe yaramazsa, sisteminizdeki bozuk dosyaları taramak ve bunları otomatik olarak onarmak için bir SFC (Sistem Dosyası Denetleyicisi) taraması çalıştırabilirsiniz.

 1. Bunu yapmak için düğmelere aynı anda basın [Windows] + [R] ve ardından pencereye komutu girin cmd ve ile onaylayın [Enter].
 2. Şimdi komut istemine aşağıdaki komutu girin ve ile tekrar onaylayın. [Enter]: sfc /scannow.
 3. SFC hataları bulur ancak onaramazsa komutu verin exe /Online /Cleanup-image /Scanhealth bunu takiben exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth ve başarıyla tamamlandıysa bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Belirtilen dosya hatası da dahil olmak üzere çeşitli sorunlara neden olabileceğinden güncel olmayan bir sistem kullanmamalısınız.

Adım adım talimatlarımızı izleyin veya Hızlı Başlangıç ​​Kılavuzunu izleyin.

1. adım:

Aç “Ayarlar“düğmelere basarak [Windows] + [I] aynı anda basmak. Ayarlara git”Güncellemeler ve Güvenlik“.
 1. Aynı anda basın [Windows] + [I] klavyenizde “Güncelleme ve GüvenlikT”.
 2. Sağdaki kategoriyi seçin “Windows Güvenliği“ve sonra”ya tıklayınVirüs ve tehdit koruması“.
 3. Sonra şuraya git “Hızlı kontrol” ve sisteminizin taranması başlayacaktır. Tehdit bulunursa sisteminizi korumak için bu dosyaları karantinaya alın.
 1. Bilgisayarınızda şunu açın: Dosya Gezgini ve oraya tıklayın Sağ Farenin sol tuşuna tıklayın”Bu bilgisayar“. Menüden seçin “Özellikler” dışında.
 2. Şimdi aşağı kaydırın ve buraya tıklayın “Gelişmiş sistem Ayarları“.
 3. Pencerenin üst kısmından kategoriyi seçin “Gelişmiş” ve ardından ” düğmesine tıklayınOrtam Değişkenleri“.
 4. Ardından “bölümünü seçinKullanıcı değişkenleri“değişken”Yol“. Ardından ” tıklayınDüzenlemek“.
 5. Kopyala Şimdi bunları birbiri ardına yapın Yollarburada gördüğünüz ve koymak Bunları her birine koy Adres çubuğu Dosya Gezgini’nin A. Bu şekilde yolların doğru olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Explorer belirtilen yolu bulamazsa silmek Bu kullanıcı değişkenlerinden.
 6. Daha sonra “‘ye tıklayınTAMAM“kapatmak için.
 7. Ardından “bölümüne gidinSistem değişkenleri“ayrıca değişkende”Yol” ve ardından ” düğmesine tıklayınDüzenlemek“.
 8. Tekrarlamak Tüm yolların burada da çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için beşinci adımı izleyin.
 1. Düğmelere aynı anda basın [Windows] + [I] ve sonra şuraya gidin: “Güncellemeler ve Güvenlik“.
 2. Soldaki ” kategorisine geçinWindows güncelleme” ve ardından sağdaki ” simgesine tıklayınGüncellemeler aranıyor“.
 3. Bilgisayarınız için yeni güncellemeler varsa bunları yükleyin ve başlangıç Daha sonra bilgisayarınız yeni.


(işba)

Haberin Sonu

“Sistem belirtilen dosyayı bulamıyor” – ne yapmalı? Windows PC’niz şu anda “Sistem belirtilen dosyayı bulamıyor” hata mesajını mı görüntülüyor? Bu mesajın, komut istemine yanlış yol girmek gibi basit hatalardan, başarısız program kurulumuna kadar birçok nedeni vardır. Ancak bu aynı zamanda, örneğin geçersiz anahtarlar nedeniyle sisteminizdeki kayıtla ilgili sorunlar olduğu anlamına da gelebilir. Bu nedenle, meydana…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir