SMS dolandırıcılığı: Bu dolandırıcılık mesajlarına dikkat!

Dolandırıcılar artık yalnızca kimlik avı e-postaları ve telefon çağrılarını kullanmıyor, aynı zamanda potansiyel kurbanlara SMS aracılığıyla ulaşmaya da giderek daha fazla çalışıyor. Paket teslimatçısı, banka, yetkili, hatta oğulları veya kızları gibi davranıyorlar. Veya bir yarışmayı kazandığınıza inandırılırsınız. Sonuçta amaç hep aynı: Dolandırıcılar kişisel verilere ulaşarak para kazanmak istiyor. Haberler ilk bakışta ciddi görünebilir, bu da onu özellikle tehlikeli kılıyor. Şüpheli SMS mesajlarında nelere dikkat etmeniz gerektiğini sizlere açıklayacağız ve bilinen dolandırıcılık mesajlarını aynen göstereceğiz.

Reklamcılık

 • Gönderen: SMS’i gönderene yakından bakın. Genellikle dolandırıcılık mesajlarını gönderen kişinin numarasında yabancı bir alan kodu bulunur. Bazen gönderen, mesajla eşleşmeyen bir e-posta adresi olabilir. SMS’in DHL’den geldiği iddia ediliyorsa ancak gönderen [email protected] ise dikkatli olmalısınız. Ancak sahte SMS, Alman numaralarının ve saygın görünen gönderenlerin arkasına da gizlenebilir; bu nedenle, bir SMS değerlendirmenizi yalnızca buna dayandırmamalısınız. Ancak yabancı numaralar ve uygunsuz gönderenler ilk gösterge olabilir. Elbette tanımadığınız veya müşterisi olmadığınız kişi veya firmalardan kısa mesaj alırsanız her zaman şüpheci olmalısınız.
 • Kişisel olmayan adres: Bankalar ve diğer saygın şirketler adınızı bilir ve sizinle iletişim kurarken onu kullanır. Dolayısıyla, “Sayın Commerzbank müşterisi” veya “Merhaba” gibi kişisel olmayan bir adresle başlayan bir mesaj alırsanız, bu büyük olasılıkla bir dolandırıcılıktır.
 • Sol: Bağlantılar, ekler veya olağandışı istekler içeren beklenmedik SMS mesajlarından şüphelenin. Hassas bilgilerin sağlanmasını talep eden bir SMS alırsanız şirketin resmi web sitesini veya resmi iletişim yöntemini kullanarak talebin gerçekliğini doğrulayın. SMS’teki bağlantıyı açmayın veya mesaja doğrudan cevap vermeyin!
 • Yazım hatası: Dolandırıcılık mesajlarının çoğu dilbilgisi ve yazım hataları içerir. Kısa mesajın alışılmadık bir şekilde ifade edilmesi durumunda özellikle dikkatli olun.
 • Tehditler: Dolandırıcılık mesajları, hemen harekete geçmezseniz genellikle sonuçları tehdit eder. Bu genellikle güncel olmayan verileri, güvenlik kontrollerini veya yanlış adres ayrıntılarını içerir. Bunları hemen değiştirmezseniz hesabınızın bloke edileceği, verileriniz kaybolacağı veya siparişinizin teslim edilemeyeceği bildirilecektir. Dolandırıcılar bunu üzerinizde baskı oluşturmak ve verilerinizi dikkatsizce girmeye zorlamak için kullanmayı planlıyor. Bu durumda da gerçekten harekete geçmeniz gerekip gerekmediğini ilgili firmanın resmi iletişim yöntemini kullanarak kontrol etmelisiniz.

Aşağıda, şüpheli SMS mesajlarını karşılaştırabileceğiniz bilinen dolandırıcılık mesajlarını kelimesi kelimesine ve konuya göre sıralanmış olarak bulacaksınız.

Listemize eklememiz gereken şüpheli SMS mesajları da aldıysanız, lütfen ilgili mesajı bize tippstricks@Haber adresine gönderin.

_________________

 • DHL: Paketiniz teslim edilemedi. 3,99 € tutarındaki gümrük ücretlerinin ödenmesi gerekmektedir. Daha fazla bilgi için bağlantıya tıklayın: [Link]

_________________

 • Uyarı: Franking sorunları nedeniyle paketiniz gümrükte bloke edildi. Paketinizi almak için şu adrese gidin: [Link]

_________________

 • Paketinize gümrük ücretleri uygulanır. Lütfen ziyaret edin [Link] Ücretleri ödemek ve paketinizi almak için.
  Deutschepost ekibi

_________________

 • DPOST: Paketiniz, şu adreste ödeyebileceğiniz gümrük ücretlerine (2,99 €) tabi olacaktır: [Link]

_________________

 • DPOST:PL800172 numaralı koli teslimatı bekliyor. Lütfen masrafları aşağıdaki şekilde ödeyin: [Link]

_________________

 • (DHL)
  : Paketiniz teslim edilirken bir hata oluştu.
  Teslimatı onaylamak için lütfen şu adrese gidin: [Link]

_________________

 • DECD7755 numaralı paketiniz için gümrük ücreti (2,99 €) tahsil edilecektir ve bu ücreti şu adresten ödeyebilirsiniz: [Link]

_________________

 • Paket depoya ulaştı ve alıcının tam adresi eksik olduğundan teslim edilemiyor. Adresinizi onaylamak için bağlantıyı kullanın
  [Link]
  (1. sorunun cevabı) ve SMS’i sonlandırın, tekrar açın (veya bağlantınızı tarayıcıya kopyalayıp tekrar açın) Alman posta grubu size iyi günler diler!

_________________

 • DHL paketi depoya ulaştı ve adres bilgilerinin eksik olması nedeniyle teslim edilemiyor. Lütfen bağlantıdaki adresinizi 12 saat içinde onaylayın.
  (Lütfen “Y” yanıtını verin, ardından SMS’ten çıkın, SMS etkinleştirme bağlantısını yeniden açın veya bağlantıyı kopyalayıp Safari’de açın.)
  DHL ekibi size iyi günler diler

_________________

_________________

 • Alman bankası:
  PhotoTAN uygulamasını kullanımınız şu tarihte sona eriyor: [Datum] uzak.
  Şimdi güncelleyin: [Link]

_________________

 • Değerli Commerzbank müşterimiz,
  Aktivasyon grafiği kaydınızı güncel tutmak, hesaplarınızı güvende tutmak için kritik öneme sahiptir. Lütfen aşağıdaki bağlantıyı kullanın: [Link]. Desteğin için teşekkürler.

_________________

 • Sparkasse: pushTAN uygulamasına erişiminiz 26 Kasım 2023’te sona eriyor.
  Erişimi şimdi şu adreste yenileyin: [Link]

_________________

 • önemli mesaj
  (VOLKSBANK)
  Sayın Müşteri,
  VR-SecureGo’nuzun süresi doluyor. Engellemeyi önlemek için şimdi onaylayın: [Link]

_________________

_________________

 • Merhaba baba/anne, bu benim yeni numaram, bu numarayı kullanabilir misin? [Nummer] kaydedip bana WhatsApp’tan yazar mısın? Lg

_________________

 • Merhaba baba, bu benim yeni numaram, lütfen bana Whatsapp’tan yaz.

_________________

 • Merhaba anne. Bu numarayı kaydedebilirsiniz. Lütfen bana WhatsApp yoluyla mesaj gönderin. [Nummer]

_________________


(anka)

Haberin Sonu

SMS dolandırıcılığı: Bu dolandırıcılık mesajlarına dikkat! Dolandırıcılar artık yalnızca kimlik avı e-postaları ve telefon çağrılarını kullanmıyor, aynı zamanda potansiyel kurbanlara SMS aracılığıyla ulaşmaya da giderek daha fazla çalışıyor. Paket teslimatçısı, banka, yetkili, hatta oğulları veya kızları gibi davranıyorlar. Veya bir yarışmayı kazandığınıza inandırılırsınız. Sonuçta amaç hep aynı: Dolandırıcılar kişisel verilere ulaşarak para kazanmak istiyor. Haberler…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir