Termal macun sürün – bu şekilde çalışır – Blog

CPU daha fazla soğutma gerektiriyorsa veya grafik kartını temizlemek istiyorsanız, soğutucuların çıkarılıp daha sonra yeniden takılması gerekir. Ve montaj için önce termal macun sürmeniz gerekiyor. Termal macuna neden ihtiyacınız olduğunu ve nasıl uygulayacağınızı size anlatacağız.

Neden termal macun?

Isı yutucular CPU veya GPU’ya büyük bir baskıyla vidalanır ve tabii ki muadilleri gibi çok pürüzsüz bir yüzeye sahiptir. Ve ısı transferi için iyi bir temas gereklidir. Bunu yemek pişirmeden de biliyor olabilirsiniz: Örneğin bir pirinç tanesi araya girdiği için tava seramik ocağın üzerinde tam olarak düz durmuyorsa, enerjinin büyük bir kısmı kaybolur. Tava ile yüzeylerin temiz tutulması yeterlidir. Soğutucularla, en iyi temizlik bile yeterli değildir, tabii ki hala küçük hava cepleri vardır. Böyle bir yüzeye mikroskop altında bakmanız yeterlidir. Çıplak gözle pürüzsüz görünen şey, o zaman kraterli bir manzaraya benziyor. Soğutucular gerçekten de performansın ve sıcaklığın her zerresiyle ilgili olduğundan, termal macun burada devreye giriyor. Bu, herhangi bir havanın yerini alır ve ısıyı kendisi çok iyi iletir.

Satın alırken, fiyata daha yakından bakmalısınız: termal macun ya küçük tüplerde ya da şırıngalarda, genellikle birkaç mililitrelik oldukça küçük miktarlarda sunulur. Fiyatlar büyük farklılıklar gösteriyor: Aşağıdaki resimlerdeki 25 gramlık varyantın gramı 28 sentin biraz altında, ancak 1 gramlık bir şırınga için 10 avroyu aşan ürünler de var. Sisteminizi son damlasına kadar hız aşırtma niyetinde değilseniz, daha ucuz çeşitleri güvenle alabilirsiniz – eğer yaparsanız, ilgili macunların tam özellikleriyle başa çıkabilirsiniz. Miktar olarak: Bir gram ile kolayca iki veya üç fan monte edebilirsiniz.

Termal macun uygulayın

Soğutucuyu söktükten sonra, önce eski termal macunu çıkarmalısınız. Çoğu macun, daha sonra uygulamaya da yardımcı olan küçük bir plastik spatula ile birlikte gelir. Ancak kalıntıları bir kağıt havluyla da çıkarabilirsiniz. Alkol veya özel bir radyatör temizleyiciniz bile varsa, yüzeyleri biraz daha temizleyebilirsiniz – ancak bir spatula ve kağıt havlu da işe yarayacaktır.

Bu arada: Termal macunun hangi formda uygulanması gerektiği konusunda her zaman tartışmalar vardır. Şimdi bilimsel bir çalışma yayınlandı. Bu, örneğin bilgisayardan gelen iki bileşenin nasıl özellikle iyi bir şekilde bir arada tutulduğunu araştırmak içindi. Araştırmada, araştırmacılar haç/yıldızın en verimli şekil olduğu sonucuna vardılar.

Devre kartı üzerinde herhangi bir kalıntı bırakmamaya dikkat edin. Genel olarak, GPU/CPU tarafında biraz dikkatli olmalısınız. Onlara çiğ yumurta muamelesi yapmak zorunda değilsiniz ama çizikler termal iletkenlik açısından oldukça kötü.

Artık iletken macunu uygulayabilirsiniz – çok ince bir film oluşturmaya yetecek kadar. Resimdeki miktar yeterlidir.

Tembelseniz, macunu ortaya koyabilir ve fanı takabilirsiniz – makul derecede eşit bir şekilde yayılacaktır. Ancak spatula ile elle dağıtmak çok daha mantıklı…

…ince, düzgün bir film tüm yüzeyi kaplayana kadar. Küçük yanlışlıklar sorun değil.

Daha sonra ısı emiciyi yeniden takabilirsiniz. Termal macunun bulaşmasını önlemek için soğutucu ve CPU/GPU’yu ilk seferde temiz bir şekilde yerleştirdiğinizden emin olun. Gerekirse, kılavuz olarak bir ilk vida veya ince bir çubuk kullanmak yardımcı olabilir. Isı emici yerine oturduğunda, her şeyi kilitlemek için önce karşı vidayı sıkmak en iyisidir.

Sonunda – eğer grafik kartının/anakartın yapısı izin veriyorsa – birbirine vidalayarak termal macunun dışarı çıkıp çıkmadığını kontrol etmelisiniz. Gerekirse, pamuklu çubuk veya benzeri bir şeyle temizleyebilirsiniz. Soğutucunun dış kenarlarındaki birkaç damla da sorun değil.

Burada kendi bilgisayarınızı oluşturmaya ilişkin daha fazla ipucu bulabilirsiniz.

Konuyla ilgili daha fazlası:

Reklamcılık CPU daha fazla soğutma gerektiriyorsa veya grafik kartını temizlemek istiyorsanız, soğutucuların çıkarılıp daha sonra yeniden takılması gerekir. Ve montaj için önce termal macun sürmeniz gerekiyor. Termal macuna neden ihtiyacınız olduğunu ve nasıl uygulayacağınızı size anlatacağız. Neden termal macun? Isı yutucular CPU veya GPU’ya büyük bir baskıyla vidalanır ve tabii ki muadilleri gibi çok pürüzsüz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir