Thumbs.db dosyalarını silin – işte böyle – Blog

Resim: Undrey/Shutterstock.com

Thumbs.db, Windows’un resimlerin, videoların ve belgelerin küçük resimlerini önbelleğe almak için oluşturduğu gizli dosyalardır. Görüntülerin Explorer’da daha hızlı yüklenmesine yardımcı olurken, değerli disk alanı da kaplayabilirler. Ancak bunlar geçici dosyalar olduğu için bunları kolayca silebilirsiniz.

Windows’ta Thumbs.db dosyalarını silin

Thumbs.db dosyaları özellikle Windows XP, Windows Vista ve Windows 7 gibi eski sürümlerden kalmadır. Ancak, Windows 8, Windows 8.1 ve Windows 10 gibi daha yeni Windows sürümlerinde önizleme önbelleği farklı şekilde yönetilir ve Thumbs. db dosyaları, merkezi bir veritabanı ile değiştirilir. Bir Windows 10 sisteminde bir Thumbs.db dosyasıyla karşılaşırsanız, bu muhtemelen Windows’un önceki bir sürümünden kalmadır veya Thumbs.db dosyaları oluşturan üçüncü taraf bir uygulama tarafından oluşturulmuştur. Bunları basitçe silebilirsiniz.

Adım adım kılavuzumuzu takip edin veya hızlı başlangıç ​​kılavuzunu inceleyin.

Windows’ta Başparmak Önbelleğini Temizle

Windows 8, Windows 8.1 ve Windows 10’da küçük resim önbelleğe alma mekanizması daha da geliştirilmiştir ve Thumbs.db dosyaları artık kullanılmamaktadır. Bunun yerine Windows, thumbcache.db adlı bir veritabanı dosyası aracılığıyla yönetilen merkezi bir küçük resim önbelleği kullanır.

Thumbs.db’nin oluşturulmasını devre dışı bırakın

Çok sayıda görüntü dosyası içeren klasörlerle sık sık çalışıyorsanız, küçük resim önbelleğini tamamen devre dışı bırakmayı düşünün.

Adım adım kılavuzumuzu takip edin veya hızlı başlangıç ​​kılavuzunu inceleyin.

Hızlı Kılavuz: Thumbs.db dosyalarını silin

  1. Dosya Gezgini’nde, silmek istediğiniz Thumbs.db dosyasını içeren klasörü açın.
  2. Ardından pencerenin üst kısmında “Fikir“. Buradaki kutuyu işaretleyin”gizli öğeler“.
  3. Ardından sağdaki onay işaretinin yanındaki “seçenekler” ve sonra “Klasör ve arama seçeneklerini değiştir“.
  4. ” kategorisindeFikir” şimdi işaretini kaldır “Korunan sistem dosyalarını gizle (önerilen)“. Ardından ” üzerine tıklayınDevralmak” değişiklikleri kaydetmek için.
  5. Şimdi klasördeki Thumbs.db dosyasını seçin ve silin.

Hızlı Kılavuz: Thumbs.db’yi Devre Dışı Bırakın

  1. Grup İlkesi’ni açın. Bunu yapmak için arama terimini girin gpedit.msc içinde Windows araması açık ve ardından düğmesine basın [Enter].
  2. Şimdi soldaki yolu açın”Kullanıcı YapılandırmasıYönetim ŞablonlarıWindows BileşenleriDosya Gezgini“.
  3. Ardından ” seçeneğini açınGizli thumbs.db dosyalarındaki küçük resimlerin önbelleğe alınmasını devre dışı bırakın” üzerine çift tıklayarak.
  4. Ardından ” seçeneğini belirleyinAktif” ve tıklayın “Devralmak“.

Konuyla ilgili daha fazlası:

kaydeden Isabelle Bauer de 15 Mayıs 2023 12:19 Windows makinenizde thumbs.db adlı bir dosya mı buldunuz? Bunları basitçe silebilirsiniz. Resim: Undrey/Shutterstock.com Reklamcılık Thumbs.db, Windows’un resimlerin, videoların ve belgelerin küçük resimlerini önbelleğe almak için oluşturduğu gizli dosyalardır. Görüntülerin Explorer’da daha hızlı yüklenmesine yardımcı olurken, değerli disk alanı da kaplayabilirler. Ancak bunlar geçici dosyalar olduğu için bunları…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir