Thunderbolt ve USB-C: fark nedir? – Blog

Thunderbolt ve USB-C öncelikle Apple kullanıcılarını etkiliyor. Peki tam olarak nedir, farklar nelerdir ve bunu kendim için en iyi şekilde nasıl kullanabilirim? Bu soruların cevabını bir sonraki yazımızda sizler için cevaplayacağız.

Reklamcılık

Giderek daha fazla cihazın yavaş yavaş USB-C’ye dönüşmesinin ardından Apple, bazı cihazlara da geçiş yaptı: 2016 sonbaharında Thunderbolt 3 arayüzüne sahip yeni Macbook Pro modelleri piyasaya sürüldü. Ekim 2018’den bu yana yalnızca iPad Pro’da USB-C arayüzü bulunuyor. Bilinmesi gereken önemli: USB-C ve Thunderbolt 3 fiziksel olarak aynı görünüyor. Ancak dahili donanım farklıdır.

USB-C, USB sisteminin mevcut daha da geliştirilmiş halidir. USB 3.0 yazılım ve donanımına dayanmaktadır. USB-C’nin özelliği, konektörün artık yanlış şekilde takılamamasıdır. USB 3.1 gelişmiş bir yazılım versiyonudur ve aynı zamanda monitör arayüzüne sahiptir. Sistem saniyede 10 gigabite kadar hıza sahiptir.

Thunderbolt tam da bu noktada devreye giriyor: Sürüm 2 zaten iki kat daha fazla hız sunarken, Intel ve Apple tarafından geliştirilen Thunderbolt 3, saniyede 40 gigabit’e kadar iletim yapabiliyor. Ancak bunun için özel kablolar gerekir. “Pasif” kablolar olarak adlandırılan standart kablolar hâlâ saniyede 20 gigabit hıza ulaşıyor. 40 gigabitin tamamını gerçekten kullanabilmek için “aktif” bir kablo satın almak gerekiyor. Thunderbolt, USB 3.1 sistemine benzer ancak çok daha hızlıdır. Thunderbolt sistemi, yeni fişler sunmaya devam etmemek için USB-C donanımını da kullanıyor.

Harici donanım (ve hatta grafik kartları) Thunderbolt aracılığıyla aktif bir kabloyla da bağlanabilir. Cihazlara ayrıca bu bağlantı üzerinden 100 watt’a kadar şarj akımı da sağlanabilmektedir. Sonuçta bu, dizüstü bilgisayarlar için klasik elektrik prizlerinin artık gerekli olmayacağı anlamına gelebilir. Yani Thunderbolt, USB 3.1’in bir tür yükseltilmiş versiyonudur.

Reklamcılık

Normal kullanıcı rahat bir nefes alabilir: USB 3.0 veya USB 3.1 uyumlu tüm cihaz ve kablolar hem USB-C hem de Thunderbolt 3 bağlantı noktalarıyla kullanılabilir. Ancak Thunderbolt 3 için tasarlanan cihazlar ve kablolar USB 3.0/USB-C bağlantı noktalarıyla uyumlu değildir. Yuvaya takılabilirler ancak yazılım çalışmayacaktır.


(como)

Haberin Sonu

Thunderbolt ve USB-C: fark nedir? Thunderbolt ve USB-C öncelikle Apple kullanıcılarını etkiliyor. Peki tam olarak nedir, farklar nelerdir ve bunu kendim için en iyi şekilde nasıl kullanabilirim? Bu soruların cevabını bir sonraki yazımızda sizler için cevaplayacağız. Reklamcılık Apple cihazlarda Thunderbolt ve USB-C Giderek daha fazla cihazın yavaş yavaş USB-C’ye dönüşmesinin ardından Apple, bazı cihazlara da…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir