Tweet nedir? | çevrimiçi

“Tweet” kelimesi İngilizcede kuş cıvıltısı anlamına gelen bir terimdir. Ancak Twitter’ın (şimdi X) ortaya çıkışıyla birlikte “tweet” kelimesi tamamen yeni bir anlam kazandı. Burada tam olarak arkasında ne olduğunu ve Twitter X olarak yeniden adlandırıldığında kelimeye ne olduğunu açıklıyoruz.

Reklamcılık

Tweet, sosyal medya platformu Twitter (şimdi X) aracılığıyla yayınlanan bir mesajdır. Tweetler metin, bağlantılar, görseller, videolar veya etiketler içerebilir ve diğer kullanıcılarla bağlantı kurmak, bilgi paylaşmak, görüş belirtmek veya güncel olaylara tepki vermek için kullanılır. Bir tweet maksimum 280 karakterle sınırlıdır. Sınırlı karakter sayısı, kısa ve öz mesajları teşvik ederek platformda hızlı bilgi yayılımı ve etkileşim sağlar. Bir bilgisayardan veya akıllı telefondan tweet gönderebilirsiniz. Tweet yayınlandıktan sonra sizi takip eden tüm kullanıcıların ana sayfasında görünecektir. Aynı şekilde ana sayfanız takip ettiğiniz kullanıcıların en son tweetlerini görüntüler.

Kendi gönderinizi oluşturmanın yanı sıra başka tweet türleri de vardır:

Bahsetmeler

  • Bahsetme, başka bir hesabın kullanıcısını @ önekiyle adlandırmak için kullanılır.
  • Alıcı bu sözden haberdar edilecektir.
  • Takipçiler bu sözü zaman çizelgelerinde normal bir tweet gibi görebilirler.

Cevap

  • Ayrıca diğer kullanıcıların tweetlerine de yanıt verebilirsiniz.
  • Yanıtlar orijinal tweetin altında görünür.

Retweetler

  • Bir retweet ile başka bir kullanıcının gönderisini onay sinyali olarak kendiniz yayınlayabilir, yorum yapabilir veya burada yer alan bilgileri paylaşabilirsiniz.
  • Ayrıca, örneğin eski gönderileri zaman çizelgesinde öne çıkarmak için kendi tweet’lerinizi de retweetleyebilirsiniz.
  • Retweet’ler, retweet simgesi ve tweet’i retweetleyen kişinin adı ile tanımlanır.
  • Birisi bir tweet’i retweetlediğinde, orijinal tweet’in sahibi bir bildirim alır.

Twitter, “tweetleri” ile sadece birkaç yıl içinde çok az şirketin başarabildiği bir şeyi başardı: Şirket adı herkesin kullandığı bir kelime, bir fiil haline geldi ve genel kelime dağarcığına girdi. “Tweet” kelimesi elbette Twitter adıyla yakından bağlantılıydı, ancak platform birdenbire Resmi olarak adlandırıldı, tweet’ler artık sadece gönderiler ve retweet’ler ise repost’tur. Ancak işlevsellik değişmedi.


(işba)

Haberin Sonu

“Tweet” kelimesi İngilizcede kuş cıvıltısı anlamına gelen bir terimdir. Ancak Twitter’ın (şimdi X) ortaya çıkışıyla birlikte “tweet” kelimesi tamamen yeni bir anlam kazandı. Burada tam olarak arkasında ne olduğunu ve Twitter X olarak yeniden adlandırıldığında kelimeye ne olduğunu açıklıyoruz. Reklamcılık Tweet nedir? Tweet, sosyal medya platformu Twitter (şimdi X) aracılığıyla yayınlanan bir mesajdır. Tweetler metin,…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir