Twitch gibi akış platformları – bu alternatifler var – Blog

Bir web sitesi ve kendi uygulamasıyla Twitch, özellikle oyun sektöründe muhtemelen en iyi bilinen akış platformlarından biridir. Ama tek olandan çok uzak. Odak noktasının daha çok oyun ve eSporlar, topluluk ve sohbet üzerine mi yoksa yaratıcı alana mı odaklanılması gerektiği önemli değil. Burada herkes için bir şey var.

8 Twitch alternatifi

tekme atmak

Akış platformu Kick, yalnızca 2022’nin sonunda doğrudan bir Twitch rakibi olarak başladı. Yayıncılar, Twitch’te olduğu gibi burada reklam ve abonelik yoluyla para kazanabilir. İzleyici olarak favori yayıncınızı destekleyebilirsiniz ancak onlar ona bağlı değildir. Sonuç olarak, Kick, Twitch’e çok benziyor ve özellikle reklamcılıkla ilgili daha gevşek kurallarla, Twitch’e gerçek bir rakip ürün olması gerekiyor. xQc veya Amouranth gibi bazı iyi bilinen yayıncılar, milyonları aşan miktarlar karşılığında Kick’e çoktan geçtiler. Kick’te canlı akışı veya kayıtlı videoları izleyebilirsiniz.

Oldukça yeni bir Twitch rakibi olan Kick, akış sahnesine yeni bir soluk getirmeye çalışıyor.

Trovo

Trovo’da ağırlıklı olarak oyun alanından canlı yayınları izleyebilirsiniz. Bir kullanıcı olarak yayınlara ücretsiz olarak erişebilir ve ayrıca bir abonelikle favori yayıncılarınızı destekleyebilirsiniz. Tıpkı Twitch gibi, farklı tutarlara mal olan üç farklı abonelik seviyesi vardır. Temel olarak, tam olarak istediğiniz içeriği bulmak için belirli oyunları veya yayıncıları arayabilirsiniz. Ayrıca trend olan akışları önerebilir veya kısa videolar izleyebilirsiniz.

Trovo, Twitch’e oldukça benzer şekilde tasarlanmıştır. Ancak, mor yerine yeşil renk düzeni ile.

YouTube/YouTube Oyun

Google, YouTube Gaming ile orijinal Twitch’e doğrudan bir rakip yarattı. Twitch eskiden esas olarak oyun videoları için tasarlanmış olsa da, artık neredeyse tüm içerikler burada yayınlanabiliyor. “Oyun”, YouTube’a normal bir şekilde yerleştirilmiştir ve artık kendi platformuna veya uygulamasına sahip değildir. Twitch’i daha çok oyun canlı yayınları için kullanıyorsanız YouTube Gaming sizin için iyi bir alternatif olacaktır. Topluluğu YouTube’daki tarayıcıda veya oyun kategorisi aracılığıyla YouTube uygulamasında kolayca ziyaret edebilirsiniz. Kullanımı ücretsizdir ve sadece izlemek için bir YouTube hesabına bile ihtiyacınız yoktur.

YouTube oyun akışları şu anda Twitch için güçlü bir rakip.

Nimo TV

Nimo TV, Çinli bir canlı yayın hizmetidir. Çin’de hizmet “Huya Live” olarak bilinir. Burada çeşitli canlı yayınlar veya önceden kaydedilmiş videolar arasından seçim yapabilirsiniz. Çeşitli içerikler var ancak burada oyun akışları da hakim. İzleyici veya yayıncı olmanızdan bağımsız olarak kullanım temelde ücretsizdir. Her şeyden önce Nimo TV, akıllı telefonunuzu kullanarak videoları kolayca kaydedebileceğinizi ve ardından uygulamayı kullanarak yükleyebileceğinizi bildirir.

NimoTV Almanya’da pek bilinmese de, örneğin Brezilya’da en sık kullanılan akış platformudur.

Picarto (sanatçılar için)

Sağlayıcı Picarto, esas olarak sanatçılara yöneliktir. Twitch’te “Sanat ve El Sanatları” kategorisine giren içerikler burada yayınlanmalıdır. Örneğin, birinin canlı olarak resim yapmasını veya cosplay kıyafeti dikmesini izleyebilirsiniz. Kanal istenildiği gibi kişiselleştirilebilir. Yaratıcı yayıncılar burada ilgi alanlarını ve yeteneklerini takip edebilir – sanatçılar ve izleyiciler için ücretsiz. Ancak yayıncılar için ücretli hesap modelleri de var. Ayda 7,49 dolardan başlayan fiyatlarla, akışlarınız veya özel ifadeleriniz için daha yüksek çözünürlük gibi daha fazla özelliğin kilidini açabilirsiniz.

Picarto öncelikle sanatçılara yöneliktir.

Sosyal medya üzerinden akış

Birçok sosyal ağ artık canlı yayınlar için kendi seçeneklerini de sunuyor. Buna, Instagram veya TikTok’taki küçük canlı videolar ve makaralar dahildir. Ancak Facebook Gaming, Twitch’e bir alternatif de olabilir.

Meta, Facebook Gaming ile oyun sektöründe de bir akış teklifi hedefliyor.

açık kaynak platformları

Kendi canlı yayınlarınızı “Open Streaming Platform” veya “Owncast” gibi sitelerde barındırabilirsiniz. Böylece Twitch gibi akış hizmetlerinden tamamen bağımsız hareket edebilirsiniz. Bu siteler hizmetlerini ücretsiz olarak sunar, ancak bağışları memnuniyetle karşılar. Daha sonra akışınızı, örneğin, temelde akış hizmetinin bir parçası olan kendi web sitenizde çalıştırabilirsiniz. Ancak, bunu yapmak için bazı teknik becerilere veya ek yazılımlara ihtiyacınız olabilir. Bir yayıncı olarak, kayıtlı videoların yanı sıra canlı yayınları da oynatabilirsiniz. Canlı sohbet kurmak da mümkündür. Hepsi kendi web sitelerinde yayınlandığından, Açık Akış Platformunda barındırılan tüm akışlara genel bir bakış yoktur. Bir izleyici olarak, kimin videolarını izlemek istediğinizi zaten bilmelisiniz.

“Açık Akış Platformu” gibi açık kaynaklı akış platformları size neredeyse maksimum bağımsızlık sunar.

DLive

DLive, blockchain üzerinde çalışan bir canlı akış platformudur. Platformun kullanımı temelde ücretsizdir. Oyun alanına ek olarak, haberler veya müzik akışları gibi diğer kategoriler de temsil edilir. Videolar çoğunlukla canlı olarak gösterilir, ancak kayıtlar da oynatılabilir.

Tehlike: DLive neredeyse hiç denetleme veya içerik yönergesine sahip değildir! Bu nedenle, birçok kişi bölgeden sağcı sahne ve hatta komplo teorisyenleri bu platform! Bu yüzden yayınları izlerken içeriklerine çok dikkat etmelisiniz!

DLive dikkatli kullanılması gereken bir akış platformudur.

Reklamcılık Bir web sitesi ve kendi uygulamasıyla Twitch, özellikle oyun sektöründe muhtemelen en iyi bilinen akış platformlarından biridir. Ama tek olandan çok uzak. Odak noktasının daha çok oyun ve eSporlar, topluluk ve sohbet üzerine mi yoksa yaratıcı alana mı odaklanılması gerektiği önemli değil. Burada herkes için bir şey var. 8 Twitch alternatifi tekme atmak Akış…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir