Twitch’te nasıl yayın yapabilirim? – Blog

Twitch şu anda en iyi bilinen canlı yayın platformudur. Ortalama olarak, her ay 7 milyondan fazla yayıncı canlı yayın yapıyor – buna çok büyük ama çok küçük kanallar da dahildir. Belki zaten bir Twitch izleyicisi olarak biraz deneyiminiz var ve şimdi kendiniz bir yayıncı olarak başlamak istiyorsunuz. İlk Twitch yayınınız için en önemli ipuçlarını bir araya getirdik.

Twitch’te yayın yapmak için neye ihtiyacım var?

Seğirme Hesabı

Akış platformunda kendiniz içerik yayınlayabilmek için bir Twitch hesabına ihtiyacınız var. Bunu yapmak için en az 13 yaşında olmalısınız ve reşit olana kadar ebeveyn onayı da gereklidir. Temel olarak, Twitch’te kendi kanalınızı oluşturmak ve burada video yayınlamak ücretsizdir. Doğrudan Twitch ana sayfasından ” seçeneğine tıklayarak bir Twitch hesabı oluşturabilirsiniz.Kayıt olmak” tıklamak.

Twitch ana sayfasından kolayca kayıt olabilirsiniz.

akış yazılımı

Akış için özel bir yazılıma ihtiyacınız var. Ancak, tek bir program yoktur, farklı uygulamalar arasından seçim yapabilirsiniz. Böylece, tam olarak akış gereksinimlerinize en uygun şekilde uyarlanmış yazılımı seçebilirsiniz. Yaygın yayıncı yazılımı, örneğin OBS Studio, Streamlabs, XSplit ve Twitch Studio’yu içerir. İkincisi, Twitch’in kendisi tarafından yayınlandı.

Akış konusunda yeniyseniz, bu yazılımın kullanımı oldukça sezgisel olduğundan ve doğrudan Twitch entegrasyonuna sahip olduğundan, başlangıç ​​için Twitch Studio’yu öneririz. Canlı videolarla zaten biraz deneyiminiz varsa, başka yazılımlar da kullanabilirsiniz. Kural olarak, Twitch hesabınıza bağlanmak için yalnızca giriş verilerine değil, aynı zamanda yayın anahtarınıza da ihtiyacınız vardır. Bu yazıda size Twitch yayın anahtarınızı nasıl bulacağınızı göstereceğiz.
Ayrıca resmi Twitch yardım sayfasında uygun akış yazılımı hakkında daha fazla ipucu bulabilirsiniz.

Her akış yazılımı farklı görünüyor. Örneğin, OBS Studio burada gösterilmektedir.

uygun donanım

Prensip olarak, çoğu modern bilgisayar akış için kullanılabilir. Ancak, örneğin bilgisayarınızın aynı anda hem akış hem de oyun oynayabilmesi için yeterli RAM bulunduğundan emin olun. Bunun için en az 16 GB RAM önerilir. Ayrıca bilgisayarın iyi bir işlemciye sahip olması gerekir. Çok yeni oyunları yüksek grafik ayarlarında da oynayabilen bir oyun makineniz varsa, yan tarafta da akış gerçekleştirebilmelisiniz.

Oyun platformuna bağlı olarak bir yakalama kartına da ihtiyacınız olacak. Playstation gibi bir konsoldan bilgisayar gibi başka bir cihaza USB üzerinden ses ve görüntü aktarımını sağlayan cihazdır. PC’de oynuyorsanız, akış için genellikle bir yakalama kartına ihtiyacınız yoktur. Yakalama kartları hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Bir uyarı: Doğru donanıma ek olarak, elbette istikrarlı ve hızlı bir internet bağlantısı da gereklidir. Temel olarak, ne kadar hızlı o kadar iyi. Ancak en az 50 MBit/s olmalıdır.

doğru içerik

Temel olarak, Twitch’te yapmak istediğiniz her şeyi yayınlayabilirsiniz. Bazı içerikler biraz daha popülerdir ve akışınıza daha fazla izleyici çeker, özellikle de son çıkan oyunlar. Oyun sahnesine ek olarak, Twitch’te başka konular da var. Bunlar, yemek pişirirken veya el işi yaparken akış veya “Sadece Sohbet” kategorisini içerir. İkincisinde, yayıncılar çoğunlukla kendilerini gösterir ve sadece sohbetleriyle konuşur.

Ancak yine de birkaç kısıtlama var: Yayın yaparken çok açıkta olmamalısınız. Jakuzi akışlarını hiç duydunuz mu? Bunlar hala gri bir alanda. Bazı oyunların, özellikle de çok müstehcen olmaları durumunda, Twitch’te oynanmasına da izin verilmez. Twitch’in Topluluk Kurallarına bir göz atmak ve ayrıca yasaklı oyunların listesini okumak en iyisidir.

Twitch kanalımı nasıl özelleştiririm?

Twitch kanalınızı özelleştirmek için sağ üstteki simgesine tıklayın Profil fotoğrafı Twitch kanalınızın ve “kanal” kapalı. Ardından şuraya gidin: “Kanalı özelleştir“. Burada artık kanal adınız, profil resminiz ve yayın programınız gibi çeşitli bilgileri özelleştirebilirsiniz.

Oluşturucu Kontrol Panelindeki bu sayfa, kanal bilgilerinizi düzenlemenizi sağlar.

Bu arada, artık doğrudan İçerik Oluşturucu panosunda da bulunuyorsunuz. Bunu başlangıç ​​sayfasında profil resminiz aracılığıyla da yapabilirsiniz ve ardından “Oluşturucu kontrol paneli“. Burada yayınınız için daha fazla ayar yapabilirsiniz. Ek olarak, takipçi sayısı veya ne kadar süredir yayın yaptığınız gibi son yayınlarınızla ilgili değerlendirilen veriler gösterilir. Örneğin, bu bilgileri şu adreste bulabilirsiniz: altında “ana sayfa“.twa

Creator Dashboard’da akış varlığınızı en iyi şekilde ayarlayabilirsiniz. Başlangıç ​​sayfası sizin için en önemli bilgileri içerir.

İlk yayınımdan sonra ne olur?

İlk akıştan sonra, ikincisi en iyi ihtimalle hızlı bir şekilde gelir. Bu, birkaç takipçili küçük bir topluluk oluşturmanın en iyi yoludur. Twitch size Twitch İştiraki olma fırsatı sunuyor. Bunu yapmak için en az belirli bir süre yayın yapmalı ve 50 takipçiye sahip olmalısınız. Bu noktadan sonra diğer kullanıcılar tarafından da abone olabilir ve Twitch ile fiilen para kazanabilirsiniz. Özellikle başarılı bir yayıncıysanız, Twitch ortağı bile olabilirsiniz. Twitch ile para kazanma hakkında daha fazla bilgiyi burada sizin için bir araya getirdik.

Reklamcılık Twitch şu anda en iyi bilinen canlı yayın platformudur. Ortalama olarak, her ay 7 milyondan fazla yayıncı canlı yayın yapıyor – buna çok büyük ama çok küçük kanallar da dahildir. Belki zaten bir Twitch izleyicisi olarak biraz deneyiminiz var ve şimdi kendiniz bir yayıncı olarak başlamak istiyorsunuz. İlk Twitch yayınınız için en önemli ipuçlarını…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir