Uçak modu ne anlama geliyor?

Hele ki uçakla çok sık yolculuk yapmıyorsanız, uçak modunu neredeyse hiç kullanmıyorsunuz demektir. Herkes bir uçak kalkmadan önce uçak modunu etkinleştirmenizin veya akıllı telefonunuzu tamamen kapatmanızın istendiğini bilir. Ama neden böyle? Uçak modu gerçekte ne işe yarar? Bu ve diğer soruları burada sizin için cevaplıyoruz.

Reklamcılık

Uçak modu veya uçak modu, akıllı telefonunuzdaki veya tabletinizdeki, uçaktaki çeşitli sensörlere ve cihazlara müdahale edebilecek tüm Bluetooth, Wi-Fi, hücresel ve veri bağlantılarını devre dışı bırakır. Muhtemelen akıllı telefonunuzu bir hoparlörün yanına tuttunuz ve yüksek bir uğultu sesi duydunuz. Uçak modu etkinleştirildiğinde bu durum gerçekleşmez.

Uçak modunun tam olarak nasıl açılacağı söz konusu cihaza bağlıdır:

Android’de açılır menüyü aşağı çekmeniz yeterlidir. Bunu yapmak için, örneğin ana ekranda ekranı yukarıdan aşağıya doğru kaydırmanız yeterlidir. Burada dokunmanız gereken küçük bir uçak sembolü bulacaksınız. Bu ışık yanarsa uçuş modu etkinleştirilmiştir.

Bu uçak simgesi yandığında cihazınız uçak modundadır. Sembole dokunduğunuzda bu modu kapatabilir veya açabilirsiniz.

iOS cihazı için ekranın alt kısmından yukarı kaydırarak Kontrol Merkezini açmanız gerekir. Artık uçak modunu etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için uçak simgesine dokunabilirsiniz.

iPhone veya diğer iOS aygıtında Kontrol Merkezi’nden Uçak Modu’nu açın.

Hücresel hizmetin ve Wi-Fi’nin kapatılması, akıllı telefonunuzun federal ve havayolu düzenlemelerine uygun olarak uçakta kullanılabilmesini sağlar. Cep telefonlarının navigasyon ekipmanını veya uçağın performansını gerçekten etkileyebileceğine dair çok az kanıt olmasına rağmen, havayolları yerdeki baz istasyonları üzerindeki etki konusunda daha fazla endişe duyuyor. Uçuş yüksekliğindeki telefonlar mobil ağları zorlayabilir ve parazite neden olabilir.

Dikkat: Uçakta uçarken dikkate alınması gereken başka şeyler de vardır. Örneğin her powerbank’ı yanınıza almanıza izin verilmiyor. Uçaklarda bulunan powerbank’ler hakkında önemli bilgileri sizler için burada bir araya getirdik.

Uçak Modu mobil ağlara bağlantınızı engellediği için arama yapamaz, mesaj gönderip alamazsınız. Normalde Wi-Fi bağlantınız da kapatılacağından internet bağlantısı gerektiren hiçbir işlemi yapamazsınız. Ancak artık birçok uçakta Wi-Fi sunuluyor. Bu durumda, uçak moduna rağmen WiFi’yi manuel olarak yeniden etkinleştirebilirsiniz. Bu arada, iPhone’da WiFi ve Bluetooth’u kapatmanın başka yolları da var – bunları size burada anlatacağız.

Uçağa binmeden önce uçak modunu aktif hale getirmelisiniz. Ancak bu ayarı kullanabileceğiniz başka durumlar da vardır. Çünkü modu açmak pilden tasarruf etmenin harika bir yoludur. Ve aslında akıllı telefonunuz uçak modundayken de daha hızlı şarj oluyor çünkü yapacak neredeyse hiçbir şeyi yok. İnternet bağlantısı olmadan herhangi bir bildirim almayacağınız için Facebook, Instagram ve Co.’nun dikkatinizi dağıtmasını da önleyebilirsiniz. Dolayısıyla önemli bir proje üzerinde çalışıyorsanız veya konsantre olmanız gerekiyorsa uçak modunu açın. Akıllı telefonunuzu çocuklara verirken uçak modunu açmanızı da öneririz. Bu, yalnızca kimseyi arayabilmelerini engellemekle kalmaz, aynı zamanda istenmeyen bildirimlerin görünmesini de engeller.


(işba)

Haberin Sonu

Hele ki uçakla çok sık yolculuk yapmıyorsanız, uçak modunu neredeyse hiç kullanmıyorsunuz demektir. Herkes bir uçak kalkmadan önce uçak modunu etkinleştirmenizin veya akıllı telefonunuzu tamamen kapatmanızın istendiğini bilir. Ama neden böyle? Uçak modu gerçekte ne işe yarar? Bu ve diğer soruları burada sizin için cevaplıyoruz. Reklamcılık Uçak Modu Nedir? Uçak modu veya uçak modu, akıllı…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir