WiFi’imi kullanan var mı? – böyle öğrenirsin

Resim: Zinaida Sopina/Shutterstock.com

İnternetiniz garip mi davranıyor? Bağlantılarınız yavaşladı mı? Yoksa birisinin WiFi ağınıza erişebileceğinden mi endişeleniyorsunuz? Uygun güvenlik önlemleri olmadan, yalnızca yabancılar Wi-Fi’nizi çalmakla kalmaz, aynı zamanda ücretsiz kullanıcılar da özel ağınızdaki paylaşılan klasörlere ve diğer kaynaklara erişebilir. İnternetinize kimlerin bağlı olduğunu nasıl öğreneceğinizi açıklıyoruz.

Birinin WiFi’nizi kullanıp kullanmadığını nasıl anlarsınız?

Ağınızda tam olarak kimin olduğunu öğrenmek istiyorsanız, birkaç seçenek vardır:

Yönlendiricinize erişmek için bir web tarayıcısı kullanın

Hemen hemen tüm ev yönlendiricilerinde, yönlendiriciye bağlı herhangi bir bilgisayardan erişebileceğiniz bir çevrimiçi erişim sayfası bulunur. Tarayıcı pencerenize yazmanız gereken URL, yönlendiriciden yönlendiriciye değişir, ancak neredeyse her zaman bir IP adresidir. Tam URL’yi yönlendiricinizin belgelerinde kontrol edebilirsiniz. Bilgileri genellikle yönlendiricinin arkasında da bulabilirsiniz. Adresin etikette yazılı olup olmadığını kontrol edin veya varsayılan adresleri kullanın: birçok yönlendirici bunları kullanır. 192.168.0.1 veya 192.168.1.1. Numarayı tarayıcınızın adres çubuğuna yazıp Enter tuşuna basmanız yeterlidir. Bir Fritzbox kullanıyorsanız, bu yeterli, basit fritz.kutusu adres çubuğuna girin. Bu sizi yönlendiricinizin yönetim arayüzüne götürecektir.

Bunu buraya girin parola kullanıcı arabiriminde oturum açmak için yönlendiricinizin Burada “ev ağı” kendi WLAN’ınızın aktif bağlantılarını görün. Daha fazla bilgi görmek için, örneğin üzerine tıklayabilirsiniz “Daha” veya hamburger menüsü ” kategorisinin altında sol üstteev ağı” seçenek ““. Ardından, bağlı cihazları senkronize edebilir ve böylece istenmeyen kullanıcıların maskesini kaldırabilirsiniz. Daha sonraki bir bölümde, onları ağınızdan nasıl kaldırabileceğinizi açıklayacağız.

Yönlendiricinizin uygulamasını kullanın

Nispeten modern bir WiFi yönlendiriciniz varsa, muhtemelen bir mobil uygulama ile çalışacaktır. Yönlendiriciyi başlangıçta uygulama ile yapılandırmış olabilirsiniz. Bu durumda, uygulamayı akıllı telefonunuzda başlatabilir ve bir ağ kartı, protokol veya müşteri listesi arayabilirsiniz. Uygulamayı ilk kez başlatırken, ayarlara erişmek için yönlendiricinizin şifresiyle oturum açmanız gerekebilir. Ayrıca akıllı telefonunuzun bulunabilmesi için yönlendiricinizin internetine bağlı olması gerektiğini unutmayın.

Her yönlendirici farklıdır ve yönlendirici yazılımının standardizasyonu yoktur, bu nedenle doğru ayarı bulmak çok fazla araştırma gerektirecektir. Örneğin, bir Fritzbox kullanıyorsanız, bağlı tüm cihazların bir listesini doğrudan başlangıç ​​sayfasında ” altında bulacaksınız.ev ağı“. Daha fazla bilgi için sadece ” üzerine dokunun.Daha” veya seçin Üç çizgili menü kategorisinde”ev ağı” seçenek “Bu listeyi bulursanız, bu aslında üçüncü taraf WiFi Detective uygulamasındaki cihaz listesinin “resmi” bir sürümüdür. Çok bantlı bir yönlendiriciniz varsa, uygulama size muhtemelen hangi radyonun bağlı olduğunu (örneğin 2,4 GHz veya 5 GHz) her bir cihazın bağlı olduğunu bile gösterecektir.

Bir wifi dedektif uygulaması kullanın

Uygulama mağazasında mobil cihazınız için ağınızı tarayacak ve bağlı tüm cihazların bir listesini oluşturacak birçok uygulama bulunmaktadır. Uygulama mağazasında seçenekleri arayabilirsiniz. Güvenilir bir uygulamaya Fing denir ve hem iOS hem de Android için kullanılabilir. Bu uygulama size bağlı tüm cihazların bir listesini verir.

Taranabilmesi için akıllı telefonunuzun yönlendiricinizin ağında olduğundan emin olun. Dizüstü bilgisayarınız, telefonunuz ve Chromecast gibi bazı akıllı ev cihazları gibi birçok cihaz anlaşılması kolay adlarla tanımlanır. Ağınızda hangi cihazların yetkisiz olduğunu öğrenmek için kendi cihazlarınızı karşılaştırmanız gerekir. Bir cihazdan emin değilseniz, onu ağınızdan kolayca kaldırabilirsiniz. Bunun nasıl çalıştığını aşağıdaki bir bölümde okuyabilirsiniz. Çıkarılan cihaz size aitse, her zamanki gibi internete yeniden bağlayabilirsiniz.

Birini ağınızdan nasıl atabilirsiniz?

Ev ağınızda yetkisiz bir cihaz bulursanız, ondan kurtulmanın iki kolay yolu vardır:

Cihazları ağdan kaldır
Mobil uygulamada veya yönlendiricinizin yönetici kontrol panelinde yetkisiz bir istemci görürseniz, bunu manuel olarak kolayca kaldırabilirsiniz. Örneğin bir Fritzbox ile bu, yalnızca tarayıcınızda açtığınız kullanıcı arabirimi aracılığıyla mümkündür.

Adım adım kılavuzumuzu takip edin veya hızlı başlangıç ​​kılavuzunu inceleyin.

WiFi şifresini değiştir
Tek seferde bir cihazı kaldırmak yerine, WiFi şifresini değiştirerek tüm cihazları (kendi cihazlarınız dahil) bir kerede ağdan atabilirsiniz. WiFi şifrenizi nasıl değiştireceğinizi buradan okuyabilirsiniz. Tabii ki tüm cihazlarınızı yeni şifre ile yeniden bağlamanız gerekiyor. Henüz bir parola kullanmıyorsanız, ağ güvenliğini açtığınızdan ve hemen bir parola eklediğinizden emin olun. Halihazırda bir şifre kullanıyor olsanız bile, birisi ağınızı kullanıyorsa ve nasıl erişim kazandığını bilmiyorsanız şifreyi değiştirip güçlendirmelisiniz.

WiFi ağınızı davetsiz misafirlerden nasıl korursunuz?

Ev WiFi ağınızın güvenliğini sağlamak, istenmeyen kullanıcıları ağınızdan uzak tutmanın anahtarıdır.

  • Henüz yapmadıysanız, yapmalısınız güvenli şifre WLAN’ınıza ve yönlendiricinize erişim için. Harfler, sayılar ve özel karakterlerin karışımıyla şifreyi tahmin edilmesini zorlaştırın. Kolayca bulunabilecekleri için doğum tarihinizi, adresinizi veya telefon numaranızı kullanmayın. Ağ şifrenizi nasıl değiştireceğinizi başka bir makaleden öğrenebilirsiniz.
  • Birisinin WiFi’nizi tekrar kullandığına dair işaretler varsa, ağınızdaki cihazları kontrol etmelisiniz. belge. Bunu yılda iki kez yapmanızı öneririz. Takviminizde bir hatırlatıcı bile ayarlayabilirsiniz. Örneğin, bildiğiniz tüm cihazların bir tablosunu oluşturun ve her yeni cihaz eklediğinizde bu listeyi güncelleyin.
  • senin ver kimlik bilgileri sadece evinizde yaşayan ve kiminle güvenmek.
  • Ağınız birden fazla güvenlik türü sunuyorsa, birini düşünün daha güvenli sistem örneğin WPA veya WPA2-TKIP’den WPA2-AES’e geçiş. WLAN güvenliği hakkında daha fazla bilgiyi başka bir makalede okuyabilirsiniz. Yönlendiriciniz WPA2’yi desteklemiyorsa, yükseltmelisiniz – bu, kablosuz güvenlik için fiili standarttır.
  • WiFi’nizi davetsiz misafirlerden korumak için alabileceğiniz ek önlemler şunları içerir: Wi-Fi Korumalı Kurulumu Devre Dışı Bırakma (WPS) ve Yönlendirici sabit yazılımını güncelleme. WPS işlevi artık kullanılmıyor ve bir güvenlik riski olarak kabul ediliyor. Yönlendirici ürün yazılımını güncelleyerek, tüm güvenlik yamalarından ve onarımlarından yararlanabilirsiniz. Yalnızca bir yönlendirici üretici yazılımı güncellemesi sizi tam olarak koruyabilir. Bu nedenle, mümkün olduğunda yönlendiricinizde otomatik güncellemelere izin verin veya güncellemeleri düzenli olarak kontrol edin. Burada örneğin bir Fritzbox’ın nasıl güncelleneceğini okuyabilirsiniz.

Hızlı kılavuz: Cihazları ağdan kaldırın

  1. Tarayıcınızda, IP adresi veya sadece adres fritz.kutusu. O zaman bunu ver parola yönlendiricinizin oturum açması için.
  2. Şimdi aç şunu hamburger menüsü sol üst köşede ve ardından tek tek seçin “KABLOSUZ İNTERNET ERİŞİMİ” ve “güvenlik” son.
  3. Sayfanın alt kısmında, “Wi-Fi erişimini bilinen Wi-Fi cihazlarına sınırlayın“. Ardından ” üzerine tıklayınAlmak” değişikliği kaydetmek için.
  4. Artık aynı sayfada Kızıl Haç cihazları kaldırın – aktif olarak bağlı olanları bile.

Konuyla ilgili daha fazlası:

kaydeden Isabelle Bauer de 30 Ocak 2023 08:28 Birisinin WiFi’nizi kullanıp kullanmadığını anlamanın birkaç yolu vardır. Resim: Zinaida Sopina/Shutterstock.com İlan İnternetiniz garip mi davranıyor? Bağlantılarınız yavaşladı mı? Yoksa birisinin WiFi ağınıza erişebileceğinden mi endişeleniyorsunuz? Uygun güvenlik önlemleri olmadan, yalnızca yabancılar Wi-Fi’nizi çalmakla kalmaz, aynı zamanda ücretsiz kullanıcılar da özel ağınızdaki paylaşılan klasörlere ve diğer kaynaklara…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir