Windows 10’da disk temizleme – nasıl çalışır? – Blog

Resim: Wachiwit/Shutterstock.com

Windows 10 Disk Temizleme yardımcı programı ile istenmeyen dosyalardan kurtulabilir ve işletim sisteminizde disk alanı boşaltabilirsiniz. Araç, gereksiz dosyaları otomatik olarak bulur, böylece öğeleri manuel olarak aramanıza gerek kalmaz. Bu kullanışlı aracı PC’nizde nasıl kullanacağınızı size göstereceğiz.

Disk Temizleme nasıl kullanılır?

Microsoft, 2018’de Disk Temizleme’yi kullanımdan kaldırmış olsa da, aracı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Adım adım kılavuzumuzu takip edin veya hızlı başlangıç ​​kılavuzunu inceleyin.

Disk Temizlemeye Alternatif: Depolama Optimizasyonu

Nisan 2018 Windows Güncellemesi ile Microsoft, Disk Temizleme’yi durdurdu ve işletim sisteminin ihtiyaç duymadığı ve silinebilecek dosyalar için sabit sürücüyü tarayan Storage Sense aracıyla değiştirdi.

Adım adım kılavuzumuzu takip edin veya hızlı başlangıç ​​kılavuzunu inceleyin.

Hızlı Kılavuz: Disk Temizleme

  1. içine girin arama çubuğu Windows’tan anahtar kelime “Disk temizleme” ve ardından uygun sonuca tıklayın.
  2. Ardından istediğinizi seçin sürmek dışında. Geçici dosyaların çoğu genellikle Windows kurulum sürücüsü. Ancak isterseniz farklı bir sürücü seçebilirsiniz. Ardından “TAMAM“.
  3. Program şimdi sürücünüzü istenmeyen dosyalara karşı tarayacaktır. Tarama tamamlandıktan sonra, dosya türleri görünür, PC’nizden kaldırabilirsiniz. Burada kolayca yapabilirsiniz tüm seçenekler seçmek. Bundan sonra, “TAMAM“.
  4. Son olarak yapmanız gereken tek şey “dosyaları sil” düğmesine basarak temizlemeye başlayın.

Hızlı Kılavuz: Depolama Optimizasyonu

  1. Klavye kısayolunu kullan [Windows] + [I]için Windows ayarları açmak.
  2. Ardından ” seçeneğini belirleyinsistem” dışında.
  3. Ardından kategoriye sola gidin “Depolamak“.
  4. Pencerenin sağ tarafında şimdi açabilirsiniz Bellek optimizasyonunu etkinleştir. Storage Sense, sürücünüzde yer biter bitmez gereksiz dosyaları otomatik olarak siler.
  5. Ancak, silme işlemini manuel olarak da gerçekleştirebilirsiniz. Bunu yapmak için ” seçeneğini tıklayın.Storage Sense’i yapılandırın veya işlemi şimdi yapın“.
  6. Sayfanın alt kısmında, “Şimdi temizle“. Storage Sense daha sonra gereksiz dosyaları silecektir. Ardından, boşaltılan alanla ilgili bir bildirim alacaksınız.

Konuyla ilgili daha fazlası:

kaydeden Isabelle Bauer de 14 Şubat 2023 08:23 PC’nizde hızlı bir şekilde depolama alanı boşaltmak ister misiniz? Bu, Windows disk temizleme ile kolayca yapılır. Resim: Wachiwit/Shutterstock.com Reklamcılık Windows 10 Disk Temizleme yardımcı programı ile istenmeyen dosyalardan kurtulabilir ve işletim sisteminizde disk alanı boşaltabilirsiniz. Araç, gereksiz dosyaları otomatik olarak bulur, böylece öğeleri manuel olarak aramanıza gerek…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir