Windows altında ISO görüntüsü oluşturun – nasıl çalışır? – Blog

Günümüzde giderek daha fazla sayıda dizüstü bilgisayar ve hatta masaüstü bilgisayar DVD veya Blu-ray sürücüsü olmadan geliyor – bunda şaşılacak bir şey yok, çünkü yazılım giderek daha fazla dijital olarak dağıtılıyor. Peki ya CD, DVD veya Blu-ray’deki program, oyun veya film koleksiyonunuz? Çözüm: Daha sonra kullanmak istediğiniz disklerin bir ISO görüntüsünü oluşturun.

ISO dosyaları nedir ve ne işe yararlar?

ISO adı, optik diskler tarafından kullanılan dosya sisteminin adından türemiştir ve genellikle ISO9660 okur. Bir ISO görüntüsü bir tam kopya hepsi bir fiziksel optik diskte CD, DVD veya Blu-ray disk dosya sisteminin kendisi de dahil olmak üzere depolanan veriler. Diskin sektör sektör kopyasıdır ve sıkıştırma kullanılmaz. ISO görüntülerinin arkasındaki fikir, bir diskin tam bir dijital kopyasını arşivleyebilmeniz ve daha sonra bu görüntüyü, orijinalin tam bir kopyası olan yeni bir disk yazmak için kullanabilmenizdir. Çoğu işletim sistemi (ve birçok yardımcı program), bir ISO görüntüsünü sanal disk olarak bağlamanıza izin verir; bu, daha sonra tüm uygulamalar tarafından gerçek bir optik disk takılmış gibi ele alınır.

Birçok kişi oluşturmak için ISO görüntüleri kullanırken Optik ortamlarının yedek kopyaları günümüzde ISO görüntüleri, tüm dosyaları kolayca indirilebilen tek bir dosyada içerebildikleri için büyük programları ve işletim sistemlerini dağıtmak için kullanılır. Kullanıcılar daha sonra bu görüntüyü monte etmeye veya bir optik disk yazmak için kullanmaya karar verebilir. Windows ve çeşitli Linux dağıtımları dahil çoğu indirilebilir işletim sistemi ISO görüntüleri olarak dağıtılır. Bu, makinenize yüklemek için Ubuntu’nun en son sürümünü indirirken veya fiziksel disk sürücüsü olmayan bir dizüstü bilgisayara eski bir oyun diski yüklerken kullanışlı olur.

Oluşturulan ISO dosyaları, ek yazılım olmadan Windows 10 ve Windows 8 altında doğrudan dosya sistemine entegre edilebilir. buna tıkla Sadece resme sağ tıklayın ve ” komutunu seçinSağlamak“. ISO artık Windows dosya gezgininde takılı bir DVD gibi görünüyor. Windows 7 altında bunun için ücretsiz WinCDEMU gibi ayrı bir yazılıma ihtiyacınız var. Ücretsiz VirtualBox gibi sanallaştırma programları da ISO dosyalarına doğrudan erişebilir. Örneğin, Windows 7’yi bir Linux veya macOS ortamında kullanıyorsanız, sanal makineyi önyükleyeceğiniz ve sistemi sanallaştırılmış ortamına kuracağınız uygun ISO dosyasına ihtiyacınız vardır.

ISO oluşturma: Neye ihtiyacınız var?

Tabii ki, Windows’ta bir ISO dosyası oluşturmak için ihtiyacınız olan ilk şey bir eşleşen sürücü. DVD veya Blu-ray sürücülü bir PC’niz yoksa uygun bir USB sürücü kullanarak da ISO’lar oluşturabilirsiniz. Her şeyden önce ihtiyacınız olan donanıma ek olarak depolama alanı: örneğin ZIP arşivlerinin aksine, ISO dosyaları sıkıştırılmaz. Bu, oluşturulan dosyaların kaynakları kadar yer kapladığı anlamına gelir. Bu nedenle tipik bir DVD ISO, sabit sürücüde 4,7 gigabayta kadar yer gerektirir ve çift katmanlı DVD’lerde alan gereksinimi iki katına çıkar. Öte yandan, 50 avronun altında bir terabayt depolama alanına (200’den fazla tek katmanlı DVD için yeterli) sahip harici sabit sürücüler var. Bu nedenle, sabit sürücüdeki bir DVD arşivi büyük bir sorun olmamalıdır.

Doğru yazılımla, ISO dosyalarını hemen oluşturabilirsiniz.

Başka bir not: Teorik olarak herhangi bir optik disk türünden bir ISO görüntüsü oluşturabilirsiniz. Ancak bu, otomatik olarak içeriği orijinalindeki gibi kullanabileceğiniz anlamına gelmez! Bilgisayar oyunları ve hatta filmler kopya koruması sağlanan, kolayca bir ISO olarak kullanılamaz. Aşağıda sunulan IMGBurn programı, CD’lerden, DVD’lerden veya Blu-ray’lerden kopya korumasını kaldırma seçeneği sunmaz.

Windows’un kendi Medya Oluşturma Aracını kullanarak ISO dosyaları oluşturun

Yalnızca Windows işletim sisteminden bir ISO dosyası oluşturmak istiyorsanız, Windows’un kendi Medya Oluşturma Aracını kullanabilirsiniz. Bununla, mevcut Windows yapınızın bir görüntüsünü kolayca oluşturabilirsiniz. Medya Oluşturma Aracını doğrudan Microsoft’tan buradan indirebilirsiniz.

Harici bir araç kullanarak ISO dosyaları oluşturun

ISO dosyaları oluşturabilen çok sayıda program vardır. Kanıtlanmış ve güvenilir olana güveniyoruz IMGBurn (Haber/download/product/imgburn-36237 adresinde ücretsiz). Reklam programlarını sabit sürücünüzden uzak tutmak için IMGBurn yükleme yönergelerini izleyin. Bunun dışında program, ISO dosyalarının oluşturulmasını oldukça basit bir şekilde ele alır.

CD, DVD veya Blu-ray’den ISO dosyaları oluşturun

Şimdi program işlemi bitirene kadar IMGBurn’ün çalışmasına izin verin. Ardından oluşturulan ISO dosyasını bağlayabilir, arşivleyebilir veya yazabilirsiniz. İkincisi doğrudan IMGBurn’de veya Windows araçlarıyla çalışır. Oluşturulan ISO’ya sağ tıklayınLütfen bir seçim yapın”Disk görüntüsünü yaz” ve sihirbazın talimatlarını izleyin.

Oluşturulan ISO dosyalarını entegre etmekle kalmaz, aynı zamanda onları doğrudan Windows ile DVD’ye geri yazabilirsiniz.

Klasörlerden ve dosyalardan ISO dosyası oluşturun

Pratik: ISO’ları yalnızca DVD’lerden ve CD’lerden değil, aynı zamanda klasörler ve dosyalar sabit sürücünüzde oluşturun. Bu kullanışlı, örneğin arşiv fotoğraf koleksiyonları. Halihazırda sunulan IMGBurn pratik işlevi beraberinde getirir. Nasıl kullanılır:

Konuyla ilgili daha fazlası:

Reklamcılık Günümüzde giderek daha fazla sayıda dizüstü bilgisayar ve hatta masaüstü bilgisayar DVD veya Blu-ray sürücüsü olmadan geliyor – bunda şaşılacak bir şey yok, çünkü yazılım giderek daha fazla dijital olarak dağıtılıyor. Peki ya CD, DVD veya Blu-ray’deki program, oyun veya film koleksiyonunuz? Çözüm: Daha sonra kullanmak istediğiniz disklerin bir ISO görüntüsünü oluşturun. ISO dosyaları…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir