Windows sürtükleri – ne yapmalı? – Blog

Bu, neredeyse Windows kadar eski bir sorundur: Bir gün Microsoft sistemi hala sorunsuz çalışırken, ertesi gün aniden hiç çalışmaz. Aslında, mevcut Windows 10’da ve hatta Windows 11’de işletim sistemi aniden sizin yaptığınız gibi çalışmak istemez. Ancak endişelenmeyin: Program çökmeleri ve mavi ekranlar gibi sorunları çözmek için Windows’un yeniden yüklenmesi yalnızca çok nadir durumlarda gereklidir. Doğru strateji ile Windows hatalarını daraltabilir ve ideal olarak düzeltebilirsiniz.

Windows hatalarını zamana göre ayırın

Windows hatalarını düzeltmeye başlamak için ilk yer zaman sınırı, göründükleri yer. Örneğin, Fall Creators Güncellemesi gibi büyük bir güncellemeden sonra Windows kontrolden çıkar mı? Yoksa grafik kartı sürücünüzü güncellediğinizden veya yeni bir güvenlik paketi yüklediğinizden beri sorun mu yaşıyorsunuz? Bu durumda şunu göz önünde bulundurmalısınız adımları geri al – Aşağıda bunun için size çeşitli başlangıç ​​noktaları göstereceğiz.

Windows’a bir hata kodu sağlar, örneğin bir Mavi ekran? O zaman forumlarda (örn. Haberler forumu) veya sadece Google’da ilgili hata mesajını aramaya değer. Diğer Windows kullanıcılarının da benzer sorunlar yaşaması büyük bir olasılıktır ve genellikle hemen bir çözüm bulurlar.

değişiklikleri geri al

Belirli bir değişiklikten sonra Windows sorunu başladıysa, geri almayı denemelisiniz. en etkili Bir geri yükleme noktasından veya bir yedekten geri yükleme (aşağıya bakınız). Alternatif olarak, özellikle değişikliği geri alabilirsiniz. Windows sorunları söz konusu olduğunda bir “klasik” hatalı sürücüler. Örneğin, grafik kartı sürücüsünü güncelledikten sonra monitör görüntüsü titriyorsa, eski sürücüyü geri yüklemek yardımcı olabilir.

Windows’ta bir sürücü güncellemesini geri almak için:

Uygulamada, Windows güncellemeleri çözdüğünden daha fazla soruna da neden olabilir. Bunun üzücü örnekleri, Meltdown ve Spectre güvenlik açıklarına karşı yapılan çeşitli güncellemelerdir ve bu güncellemeler o kadar çok PC’de sorun çıkardı ki Microsoft bazılarını geri çekmek zorunda kaldı. Bir yama gününden sonra Windows’ta sorun yaşarsanız, Güncellemeleri kaldırmak kolay. Windows 10’da, ayarlar ve şuraya gidin: “güncellemeler ve güvenlik -> Windows güncellemeleri“. Buraya Tıkla “Yüklü güncellemelerin geçmişini görüntüleyin” ve sonra “Güncellemeleri kaldır“. Artık klasiğin içindesiniz. kontrol Panelinerede ölürsün en son yüklenen güncellemeler bunları görün ve gerekirse kullanın tek tek kaldır yapabilmek Ancak, bunu yalnızca bir güncellemenin sorunlu olduğu kanıtlanırsa yapmalısınız.

Başarısız bir Windows güncellemesinden sonra başınız belaya girerse, tekrar kaldırabilirsiniz.

Bu arada, aynı menüde siz de aynısını yapabilirsiniz. yazılımı kaldırsorunlara neden olduğundan şüpheleniyorsanız. Soldaki ” üzerine tıklamanız yeterlidirprogramı kaldır” ve şüpheli suçluyu listede arayın.

Cankurtaran güvenli modu

Ancak, mavi ekran veya başka bir sorun başlamasını engellediği için artık Windows arabirimine erişemiyorsanız ne yapabilirsiniz? bu durumda o yapabilir Windows güvenli mod kurtarmayı getir Güvenli modda başlattığınızda, Windows yalnızca en gerekli bileşenleri yükler. Bu şekilde, sistem ideal olarak sağlar kurtarma önlemleri hatalı sürücülerin, programların veya Windows güncellemelerinin kaldırılması gibi. Windows 8’e kadar, ” düğmesine basarak güvenli moda ulaşabilirsiniz.F8” tuşuna basın ve görüntülenen başlat menüsünde ilgili öğeyi seçin.

Güvenli mod, hatalı yüklemeleri ve diğerlerini geri almanıza olanak tanır.

Altında pencereler 10 Microsoft bu seçeneği kaldırdı. Güvenli mod hala orada. Bilgisayarınız açılırken çöker ve yeniden başlarsa, Windows 10, birkaç başarısız önyükleme denemesinden sonra otomatik olarak Güvenli Mod sunar.

Hala Windows arayüzüne geliyorsanız, aşağıdakileri yaparak Güvenli Modu başlatabilirsiniz:

Gelişmiş önyükleme seçeneklerini kullanarak Windows 10 ve 11’i onarın

Önceki bölümde gösterilenler”Gelişmiş başlatma seçenekleri” Windows 10, sistemle ilgili sorunları çözmek için güvenli moda ek olarak başka yaklaşımlar sunar.Sistem Geri Yükleme“, bir kurulum sözde olduğunda her zaman ilgi çekicidir. kurtarma noktası oluşturuldu. Bu, örneğin daha büyük Windows güncellemeleri ve kurulumları ile yapılır, alternatif olarak böyle bir noktayı kendiniz de oluşturabilirsiniz. Bunun nasıl yapılacağını bu kılavuzda açıklıyoruz.

Windows 10’un dahili yedekleme işlevini kullanıyor musunuz? O zaman noktayı kullanabilirsin “Sistem görüntüsü kurtarma” çalışan bir yedeği alın.

Nokta “hızlı başlangıç“, Windows 10’daki olası başlatma sorunlarını gidermek için otomatik olarak bir dizi önlem gerçekleştirir. Diğer şeylerin yanı sıra, sistem önyükleyicinin doğru olup olmadığını kontrol eder ve gerekirse düzeltir.

Bu ekrandaki son ilginç nokta: “Önceki sürüme geri dön“. Bu, önemli Windows güncellemelerinin – yani Fall Creators Güncellemesi vb. – kurulumunu 30 gün içinde geri almanıza olanak tanır. Bu süreçte hiçbir belge kaybolmaz.

Windows 10 gelişmiş önyükleme seçenekleri, hataları gidermek için bir dizi önlem sunar.

Hiçbir şey işe yaramazsa: Windows 10 veya 11’i sıfırlayın

Tüm önlemler işe yaramaz, bir yedekleme mevcut değil ve Windows artık istemiyor mu? O zaman sadece tabula rasa seçeneği kalır: Sistemi fabrika ayarlarına sıfırlama. Neyse ki Windows 10, belgelerinizi ve diğer dosyalarınızı saklama seçeneği sunar. Windows 10 veya 11’i yeniden eski haline getirmek için sistem diskinin tam olarak biçimlendirilmesi artık gerekli değildir. Sıfırlamadan sonra yalnızca Windows Mağazası’ndan olmayan yüklü programları manuel olarak yeniden yüklemeniz gerekir.

Windows 10 ve 11’i sistemin kendisinde veya gelişmiş önyükleme seçenekleri aracılığıyla sıfırlayabilirsiniz. Tam olarak nasıl çalıştığı ve nasıl yapılacağı bu kılavuzda açıklanmaktadır.

Windows 10’un tekrar planlandığı gibi çalışmasını sağlamak için sıfırlamayı kullanabilirsiniz.

Konuyla ilgili daha fazlası:

İlan Bu, neredeyse Windows kadar eski bir sorundur: Bir gün Microsoft sistemi hala sorunsuz çalışırken, ertesi gün aniden hiç çalışmaz. Aslında, mevcut Windows 10’da ve hatta Windows 11’de işletim sistemi aniden sizin yaptığınız gibi çalışmak istemez. Ancak endişelenmeyin: Program çökmeleri ve mavi ekranlar gibi sorunları çözmek için Windows’un yeniden yüklenmesi yalnızca çok nadir durumlarda gereklidir.…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir