Windows’ta sabit sürücüyü klonlayın – nasıl çalışır? – Blog

Dizüstü bilgisayarınızın dahili Windows sabit diskini hızlı bir SSD ile değiştirmek ister misiniz? Veya daha büyük bir modele karşı bir veri diski? Ardından, üzerinde depolanan içeriği yeni modele kopyalamanız gerekir. Ne yazık ki, mevcut Windows’ta bile Windows, yerleşik araçları kullanarak verileri yeni diske taşıma seçeneği sunmuyor. Neyse ki, işi yapacak ücretsiz programlar var.

: Talimatlarımız için Windows 10 kullanıyoruz. Ancak ipucu, Windows 11 için aynı şekilde çalışır.

Windows: sabit diskleri ücretsiz programla klonlayın

Fark etme: Disk klonlama çalışmayabilir. Bu, sabit sürücünüzde şifrelenmiş bölümler varsa olabilir. Daha önce bahsedildiği gibi, bir Windows sabit sürücüsünü klonlamanın birkaç yolu vardır. Ücretsiz çözümler arasında, karmaşık bölümleme ile de başa çıkabilen Macrium Reflect Free kendini kanıtlamıştır. Windows’ta sabit sürücüyü klonlamak için nasıl kullanılır:

Fark etme: Ücretsiz sürümde Macrium Reflect ile klonlama çalışmıyorsa, 30 günlük ücretsiz deneme sürümünü deneyin. Bunu premium bir işlev seçerek etkinleştirirsiniz, ardından program size deneme sürümünü test etmek isteyip istemediğinizi sorar. Alternatif olarak, bunları doğrudan üreticinin www.macrium.com/reflectfree web sitesinden de indirebilirsiniz.

Önyükleme sorunlarını düzeltin

Önyükleme bölümünüz düzgün şekilde klonlanmamış olabilir ve Windows önyükleyici artık BootBCD dosyasına erişemez. Yani önyükleme işlemi sırasında bir hata oluştu. Ancak, bir Windows yükleme diski kullanarak önyükleyiciyi onarmanın bir yolu vardır. Önyükleme çubuğunu oluşturduysanız, aşağıdakileri yapın (çubuktan önyükleme yapmak için BIOS’ta önyükleme sırasını değiştirmeniz gerekebilir):

  1. Ardından, Windows Kurulumu için hoş geldiniz iletişim kutusunda ” üzerine tıklayın.Devam et“.
  2. Windows’u “Şimdi Kur” ile yeniden yüklemek yerine, “Bilgisayar Onarım Seçenekleri“.
  3. ” ile devam etmektedir.sorun giderme“.
  4. Daha sonra girişi bulacaksınız “hızlı başlangıç“. Üstüne tıkla.
  5. Windows şimdi tanılamayı çalıştıracak ve önyükleme hatasını düzeltmeye çalışacaktır. Teşhis tamamlandıktan sonra hata onarıldıysa, sistemi yeniden başlatabilirsiniz.

İsteğe bağlı: Klon diskini yeniden boyutlandırın

Yeni disk eskisinden daha büyükse, klonlama işleminden sonra bir sürpriz bulacaksınız: Macrium Reflect, klonlanan bölümleri kaynak diskle aynı boyutta yapacaktır. Ancak, “kayıp” belleği Windows altında hızlı bir şekilde yeniden etkinleştirebilirsiniz:

  1. Bu konuda aç başlangıç ​​menüsü Windows’tan Disk Yönetimi. : Başlat menüsündeki aramayı kullanırsanız, Disk Yönetimi’ni “Sabit disk bölümleri oluştur ve biçimlendir” olarak görebilirsiniz.
  2. Aşağıdaki listeden, yeni sabit disk. Windows boş disk alanını şu şekilde gösterdiğinden, tanınması kolaydır: “Atanmadı” görüntüler.
  3. ile tıklayın Sağ fare tuşu üzerinde “birinci bölme” klon diskinin ve bağlam menüsünden ” komutunu seçinhacmi genişlet“.
  4. Sabit sürücüyü maksimum boyuta genişletmek için şimdi açılan sihirbaza tıklayın.

Pratik: Genişletilmiş sabit disk hemen kullanıma hazırdır, bu nedenle PC’yi yeniden başlatmanız veya buna benzer bir şey yapmanız gerekmez. Tabii ki, boş alanla yeni bir bölüm de oluşturabilirsiniz.

Fark etme: Seçenek “hacmi genişlet” yalnızca ayrılmamış alan, genişletmek istediğiniz bölüme bitişikse çalışır. Değilse, MiniTool Bölüm Sihirbazı gibi harici bir araca başvurmanız gerekir. Windows’ta bölümün nasıl genişletileceği hakkında daha fazla bilgi için burayı tıklayın.

Disk Yönetimi aracılığıyla yeni sabit diske uygun boyutu atayın.

Konuyla ilgili daha fazlası:

İlan Dizüstü bilgisayarınızın dahili Windows sabit diskini hızlı bir SSD ile değiştirmek ister misiniz? Veya daha büyük bir modele karşı bir veri diski? Ardından, üzerinde depolanan içeriği yeni modele kopyalamanız gerekir. Ne yazık ki, mevcut Windows’ta bile Windows, yerleşik araçları kullanarak verileri yeni diske taşıma seçeneği sunmuyor. Neyse ki, işi yapacak ücretsiz programlar var. Uç:…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir