WPS düğmesi nedir? | çevrimiçi

Yönlendiricinize yakından baktığınızda “WPS” etiketli garip bir düğme fark etmiş olabilirsiniz. Yönlendiricinizdeki WPS düğmesinin ne işe yaradığını ve onu nasıl kullanabileceğinizi burada bulabilirsiniz.

Reklamcılık

WPS’nin açılımı “KEğer ben Pkorumalı S“.setup” size cihazları yönlendiricinize bağlamanın daha kolay bir yolunu sunar. WPS işlevi, cihazları bir kullanıcı adı ve şifre girmenize gerek kalmadan yönlendiricinize bağlayabilmeniz için kullanışlıdır. Yönlendiricinizi bir yönlendiriciye bağladıysanız, muhtemelen, genellikle arka tarafta bir yere basılan ve yönlendiriciyi kullanmak için girmeniz gereken uzun bir harf, rakam ve sembol dizisini içeren standart yönlendirici şifrelerinin dehşetini yaşamışsınızdır. .

Bu karmaşık varsayılan yönlendirici şifreleri başlangıçta çok güçlü olduğundan, bunların hiçbir zaman değiştirilmemesi alışılmadık bir durum değildir. Ne yazık ki bu aynı zamanda birisinin arkadaki şifreyi okuyarak Wi-Fi’nize erişebileceği anlamına da geliyor. Ancak yönlendiricinizin menzili içindeki herhangi birinin kötü bir adam olmadığından nispeten emin olabiliyorsanız, neden aynı şeyi yapan bir düğme tasarlamıyorsunuz? WPS butonunun amacı budur.

Yönlendiricinizdeki WPS düğmesi, yönlendiricinin kapsama alanı içindeki bir kişinin ona bir cihaz bağlamasına izin verildiğini varsayar. Yani uzun bir şifre yazmak yerine WPS düğmesine basabilir ve bir cihazı bu şekilde bağlayabilirsiniz.

WPS düğmesine bastığınızda yönlendirici uyumlu cihazları aramaya başlar. WPS özellikli bir yönlendiriciye bağlanmak isteyen cihazları bulduğunda iki cihaz otomatik olarak eşleştirilir. Yaklaşık iki dakika içinde yönlendiriciyle bağlantı kurulmazsa yönlendirici aramayı durduracaktır.

WPS düğmesi yönlendirici modeline bağlı olarak biraz farklı görünebilir. Bazı modellerde bunu belirlemek kolaydır: “WPS” etiketli düğmeyi aramanız yeterlidir. Genellikle ön tarafta ek düğmelerle birlikte bulunur, ancak yönlendiricinin arkasında da gizlenebilir. Bazı modeller bunun yerine, bir daire içinde birbirine doğru bakan iki ok gibi görünen WPS simgesini kullanır. Diğerleri düğmenin yanında “WPS” teriminin yazılışı olan “Wi-Fi Korumalı Kurulum” terimini kullanır.

Yukarıdaki düğmelerin tümü normal bir WPS düğmesi gibi çalışmalıdır; bu nedenle düğmeniz normalden farklı şekilde etiketlenmişse endişelenmeyin. Düğmeye basarak kolayca bir WPS hızlı bağlantısı kurabilirsiniz.

FRITZ!Box üzerindeki WPS düğmesinin tanınması kolaydır.

Bir cihazın WPS kullanımına izin verecek şekilde ayarlayarak WPS ile uyumlu olup olmadığını anlayabilirsiniz. Cihazın bağlanmasını istediğiniz yönlendiriciyi seçtikten sonra, bir şifre girmeniz veya yönlendirici üzerindeki WPS düğmesine basmanız istenecektir.

Kurulum sırasında ikinci seçenek görünürse yönlendiricinizdeki WPS düğmesine basın. Yönlendirici daha sonra kendisine bağlanmak isteyen cihazları arar.

Yönlendirici parolasını değiştirmenin, yönlendiriciye WPS aracılığıyla bağlanan tüm cihazların bağlantısının kesilmesine neden olabileceğini unutmayın. Yeniden bağlanmayı denediğinizde cihazınız kimlik bilgilerinin artık yanlış olduğunu iddia ediyor. Bu sorunu çözmek için şifrenizi orijinal değerine sıfırlayabilirsiniz; bağlantının yeniden kurulması gerekir. Bunu yapmak istemiyorsanız cihazınıza yönlendiriciyi unutmasını söyleyebilir ve ardından WPS düğmesini kullanarak yeniden bağlanabilirsiniz.

Birisinin sizin bilginiz olmadan yönlendiricinizle WPS bağlantısı kurduğundan şüpheleniyorsanız da bu ipucunu dikkate almalısınız. İzniniz olmadan bağlanan herkesi kilitlemek için şifreyi değiştirmeniz yeterlidir.


(işba)

Haberin Sonu

Yönlendiricinize yakından baktığınızda “WPS” etiketli garip bir düğme fark etmiş olabilirsiniz. Yönlendiricinizdeki WPS düğmesinin ne işe yaradığını ve onu nasıl kullanabileceğinizi burada bulabilirsiniz. Reklamcılık WPS nedir? WPS’nin açılımı “KEğer ben Pkorumalı S“.setup” size cihazları yönlendiricinize bağlamanın daha kolay bir yolunu sunar. WPS işlevi, cihazları bir kullanıcı adı ve şifre girmenize gerek kalmadan yönlendiricinize bağlayabilmeniz için…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir