WPS’yi devre dışı bırakın – bu şekilde çalışır – Blog

Resim: Zinaida Sopina/Shutterstock.com

bu Wi-Fi Korumalı Kurulum (WPS), yeni cihazlara bağlanmayı kolaylaştırmak için tasarlanmış yönlendiricideki bir özelliktir. Ne yazık ki, WPS ayrıca cihazınızı dış saldırılara karşı savunmasız bırakır. Bu nedenle, devre dışı bırakmak daha iyidir.

Wi-Fi Korumalı Kurulum nedir?

Kablosuz cihazınızı yönlendiricinize bağlamak istiyorsanız, Wi-Fi ağının şifresini bilmeniz ve girmeniz gerekir. WPS, bu işlemi daha kolay ve daha hızlı hale getirir. Bir Bluetooth cihazını eşleştirmeye benzer şekilde çalışır ve sizi karmaşık şifreler girmekten kurtarır.

Bazı yönlendiriciler bunun için fiziksel bir düğme kullanır. Bu yöntem güvenli olarak kabul edilir çünkü cihazlar, düğmeye basıldıktan veya tek bir cihaz bağlandıktan sonra yalnızca birkaç dakika otomatik olarak bağlanabilir. Ancak, yönlendiriciye fiziksel erişimi olan herkes, ağınızın parolasını bilmeseler bile düğmeye basıp bağlanabilir.

Ancak, bazı yönlendiricilerde böyle bir düğme yoktur, bunun yerine sekiz basamaklı bir PIN kullanılır. Bu, tüm sertifikalı WPS cihazlarının desteklemesi gereken zorunlu temel yöntemdir. Bununla, bir şifre girmek yerine, otomatik olarak bir bağlantı kurmak için cihazınıza sadece bir PIN girersiniz. Ancak, sekiz haneli PIN’in tamamını tek seferde kontrol etmek yerine, yönlendirici yalnızca ilk dört haneyi son dört haneden ayrı olarak kontrol eder. Bu, yalnızca 11.000 olası kombinasyon olduğundan, örneğin kaba kuvvet yazılımı ile farklı kombinasyonları tahmin ederek WPS PIN’ini zorlamayı çok kolaylaştırır. Bu nedenle bir WPS PIN’i yaklaşık bir gün içinde kırılabilir. Ancak PIN yöntemi, basmalı düğme kullanıldığında bile her zaman etkin olduğundan, WPS’li yönlendiriciniz güvenlik ihlallerine karşı savunmasızdır.

WPS’yi devre dışı bırak

Birkaç farklı yönlendirici türü vardır. Bazı yönlendiricilerde WPS’yi devre dışı bırakmak mümkün değildir, çünkü bunlar yapılandırma arabiriminde böyle bir seçenek sunmazken, diğer yönlendiriciler WPS’yi hiç desteklemez. Yönlendiriciniz WPS’yi devre dışı bırakmanıza izin veriyorsa, bu seçeneği muhtemelen altında bulacaksınız. Wi-Fi Korumalı Kurulum veya WPS web tabanlı konfigürasyon arayüzünde. Bu kılavuzda bir Fritzbox kullanıyoruz.

Adım adım kılavuzumuzu takip edin veya hızlı başlangıç ​​kılavuzunu inceleyin.

hızlı başlangıç ​​Kılavuzu

  1. Web tarayıcınızı açın ve IP adresi yönlendiricinizin Bunu cihazınızın arkasında bulabilirsiniz.
  2. Ardından ile oturum açın şifre kullanıcı arabiriminde yönlendiricinizin
  3. Şimdi soldaki listeden ” kategorisini açın.KABLOSUZ İNTERNET ERİŞİMİ” ve ardından ” öğesini seçinGüvenlik” dışında.
  4. Buraya tıklayın “WPS hızlı bağlantı“.
  5. Şimdi kaldırıldı seçeneğini işaretleyin”WPS aktif” ve ardından ” üzerine tıklayındevralmalar” değişikliği kaydetmek için.

Konuyla ilgili daha fazlası:

kaydeden Isabelle Bauer de 20 Mart 2023 11:21 Ağınızı koruyun ve WPS’yi devre dışı bırakın. Çünkü bu işlev, WLAN’ınızdaki bir güvenlik açığıdır. Resim: Zinaida Sopina/Shutterstock.com Reklamcılık bu Wi-Fi Korumalı Kurulum (WPS), yeni cihazlara bağlanmayı kolaylaştırmak için tasarlanmış yönlendiricideki bir özelliktir. Ne yazık ki, WPS ayrıca cihazınızı dış saldırılara karşı savunmasız bırakır. Bu nedenle, devre dışı…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir