XMP dosyaları nedir? – Blog

Resim: Afrika Stüdyosu/Shutterstock.com

Görüntü dosyalarında, videolarda, müzikte ve diğer dosyalarda sayısız bilgi depolanır. Görünür içeriğe ek olarak, bir dosya hakkında önemli bilgiler içeren görünmez meta veriler de vardır. Bu meta verileri yönetmek için iyi bilinen standartlardan biri XMP dosyalarıdır. Bu dosya türünün tam olarak ne olduğunu size burada açıklıyoruz.

XMP dosyaları nedir?

XMP kısaltması, “Genişletilebilir Meta Veri Platformu” anlamına gelir. Dosya türü Adobe Systems tarafından geliştirilmiştir. Biçim, açık, genişletilebilir bir meta veri standardizasyonudur. XMP formatı, resimlere, grafiklere ve diğer medya formatlarına ek bilgilerin yerleştirilmesini mümkün kılar. Bu arada, XMP dosya formatı yerleşik hale geldi ve birçok uygulama ve cihaz tarafından destekleniyor.

Dosyanın türüne ve meta verinin amacına bağlı olarak içerdiği bilgiler değişebilir. RAW fotoğrafların kamera modeli, pozlama ayarları, ISO hassasiyeti, pozlama süresi ve diyafram açıklığı gibi teknik veriler RAW dosyalarında saklanır. Bununla birlikte, GPS koordinatları, konum bilgileri ve coğrafi işaretler gibi coğrafi bilgiler veya başlık, açıklama, anahtar kelimeler, telif hakkı bilgileri ve telif hakkı bildirimleri gibi tanımlayıcı meta veriler de bir XMP dosyasında saklanabilir. Bazı XMP meta verileri dosyalara otomatik olarak dahil edilirken bazılarını kendiniz ekleyebilirsiniz.

XMP dosyalarını açın ve düzenleyin

XMP verilerini açabilmek, görüntüleyebilmek ve düzenleyebilmek için uygun bir yazılıma ihtiyacınız vardır. Dosya biçimini Adobe geliştirdiğinden, programın XMP araç setlerinden birini kullanarak bir XMP dosyasını da açabilirsiniz. Yalnızca Adobe yazılımının kapsamlı XMP meta veri yönetimini desteklemesi önemlidir. Bunlar, örneğin Adobe Photoshop veya Adobe Lightroom’u içerir. XMP dosyalarında yapılan değişiklikleri kaydetmenize izin veren ExifTool gibi başka programlar da vardır.

Konuyla ilgili daha fazlası:

kaydeden Ellen Marie Zylinski de 19 Tem 2023 16:42 XMP dosyalarının ve meta verilerin nasıl ilişkili olduğunu açıklayacağız. Resim: Afrika Stüdyosu/Shutterstock.com Reklamcılık Görüntü dosyalarında, videolarda, müzikte ve diğer dosyalarda sayısız bilgi depolanır. Görünür içeriğe ek olarak, bir dosya hakkında önemli bilgiler içeren görünmez meta veriler de vardır. Bu meta verileri yönetmek için iyi bilinen standartlardan…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir