Yapay zeka nedir? – Blog

Yapay zeka artık günlük yaşamın birçok alanında var. İster otonom sürüşün arkasındaki teknoloji, ister tıbbi teşhis yöntemlerinin iyileştirilmesi ve daha da geliştirilmesi veya ChatGPT gibi sohbet robotları olsun. Ama yapay zeka tam olarak nedir? Yapay zeka sistemleri gelecekteki gelişmeler için hangi olasılıkları ve fırsatları sunuyor?

Tanım: Yapay zeka nedir?

Yapay zeka (AI), insan davranışını ve düşünce kalıplarını simüle edebilen sistemleri ifade eder. Bu sayede, yapay zeka tarafından kontrol edilen bu bilgisayarlar ve makineler, aslında insan kavrayışı gerektiren görevleri bağımsız olarak gerçekleştirebilir. Bu, örneğin kalıpların tanınmasını veya büyük miktarda verinin hedeflenen bir şekilde değerlendirilmesini içerir. Spam filtreleri bu şekilde çalışır.

Temel olarak AI, bir algoritma tarafından kontrol edilen bir sistemdir. Burada bir algoritmanın ne olduğunu açıklıyoruz. Daha sonra bu tür AI algoritmaları ile çeşitli işlevler yürütülebilir ve daha da geliştirilebilir. Bir yapay zekanın çekirdeği genellikle sinir ağlarına dayanır. Sinir ağlarında, her entegre düğüm kendi küçük veri merkezi gibi çalışır. Alternatif bir yöntem, makine öğrenimidir: Bir yapay zeka, büyük miktarda veriyle beslenir. Bu veriler daha sonra işlenebilir ve AI verilen bilgilere göre tepki verebilir.

Akıllı sistemler dört türe ayrılabilir. Sistemin türü, yapay zekanın çevresine ne kadar iyi tepki verebileceğine ve kendi kararlarını verebileceğine bağlıdır. Örneğin, satranç bilgisayarı gibi zayıf bir yapay zeka, yalnızca verilen bilgilere tepki verebilir. İkinci türden bir yapay zeka çok daha fazlasını yapabilir – sürücüsüz arabalar, dil asistanları ve ayrıca ChatGPT bu kategoriye girer. Tip 3 ve 4, sonunda duyguları hissedebilmesi ve en az insanlar kadar zeki olması gereken güçlü yapay zekadır. Tip 3 ve 4 AI henüz mevcut değil. Bu makalede farklı yapay zeka türleri hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

AI nerede kullanılır?

AI projeleri son derece çeşitli olabilir. Diğer şeylerin yanı sıra akıllı telefonlarda veya otonom araçlarda bulunan gömülü sistemler var. Yardımcı asistan olarak çalışabilirler veya bazı görevleri kendileri üstlenebilirler. Akıllı ev, yapay zeka aracılığıyla belirli alanları bağımsız olarak düzenleyebilir, örneğin sıcaklık düştüğünde ısıtmayı otomatik olarak açabilir.

Dijital görüntüler oluşturmayı kolaylaştırmak için tasarlanmış AI destekli çizim araçları vardır. Ek olarak, tüm görüntüler, örneğin Midjourney aracılığıyla yapay zeka tarafından insan etkisi olmadan oluşturulabilir.

AI destekli çeviri yazılımı, tüm metinleri faydalı bir şekilde diğer dillere çevirebilir. Bunun bir örneği DeepL’dir. Bu araç, daha uzun metinlerde bile sizin için çok hassas çeviriler oluşturur.

Endüstrideki birçok otomasyon süreci yapay zeka araçlarına dayalıdır. Örneğin, kaynakları korumak için süreçler optimize edilebilir. Bu sistem halihazırda gıda endüstrisinde kullanılmaktadır: bir yapay zeka, tarlalar için gübre, böcek ilacı ve su kullanımının nasıl en aza indirilebileceğini hesaplarken, mümkün olan en yüksek hasadı elde etmeye devam eder. Ayrıca sektörde yapay zeka ve botlar kullanılarak online alışverişte veya kişiselleştirilmiş reklamlarda müşterilere kişisel satın alma tavsiyeleri gösteriliyor.

Bu arada teşhis için AI destekli sistemler tıpta da kullanılıyor. Örneğin korona salgını sırasında bazı havalimanlarında yapay zeka destekli termal görüntüleme kameraları kullanıldı. Bu şekilde, ateş nedeniyle vücut ısısı potansiyel olarak yükselen kişiler filtrelenip doğrudan incelenebilir.

Yapay zekanın hâlihazırda kullanıldığı veya gelecekte kullanılacağı birçok başka proje var. Bu, özellikle doğal afetlerle ilgili olarak trafik izleme ve bunun sonucunda trafik güvenliğinin yanı sıra hava durumu tahminlerini içerir. Diğer uygulama alanlarını burada Avrupa Parlamentosunun web sitesinde okuyabilirsiniz.

Yapay zekanın dezavantajları var mı?

AI teknolojisinin kullanımı bazı alanlarda tartışmalıdır. Kendi kendine giden arabalarla ilgili hala bazı sorunlar var. Bazıları yaratıcı işleri tehlikede olarak görüyor. Prensip olarak, yapay zekanın gelecekte bu tür görevleri üstlenmesi mümkün olacaktır. Bununla birlikte, AI’ların yaratıcı projeleri hala biraz tuhaf görünüyor – insan dokunuşu eksik.

Müşteri hizmetlerindeki insanlar da yavaş yavaş yapay zeka ile yer değiştirebilir. Bu, özellikle insan hassasiyetinin gerekli olduğu alanlarda sorunlu olabilir. Örneğin ABD’de yeme bozukluğu olan kişiler için bir yardım hattının yerini Tessa adlı bir yapay zeka aldı. AI, yalnızca bu tür durumlarda önemli olan insan yakınlığından ve anlayışından yoksun değildi. Tessa, etkilenenlere kalori saymalarını söylemek gibi zararlı ipuçları bile verdi. Neyse ki, bot o zamandan beri kullanımdan kaldırıldı.

Ancak bu doğrudan bir sonraki sorunu gösterir: Bir yapay zekanın etik veya ahlaki kavramı veya kontrol işlevi yoktur. Nihayetinde zeka, yalnızca kendisine sunulan verileri yorumlar. Bundan sonra, veri tabanındaki verileri kullanarak muhtemelen uygun bir cevap oluşturur. Bu cevabın “gerçek hayatta” doğru olup olmadığını bilmesinin hiçbir yolu yok.

Bu, birkaç başka sorun yaratır: Kasıtsız veya kasıtlı olarak yanlış bilgilendirme meydana gelebilir. Çünkü yapay zeka tabanlı araçlar dezenformasyon için de kullanılabiliyor. Deepfake’ler buna bir örnektir. Medya, genellikle resimler veya videolar, bu şekilde olmayan bir şey gösterilecek şekilde işlenir. İnsanların yüzleri genellikle diğer insanların vücutlarına yerleştirilir. Artık bir kişinin yüzünü pornografik bir videoya yerleştirmeyi ve ardından bunu kurbana şantaj yapmak için kullanmayı içeren suç taktikleri bile var. Deepfake’ler hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz. Ek olarak, AI’lar insan gözetimi veya diğer suç ve hatta terör amaçlı amaçlar için de kullanılabilir.

Temel olarak, yapay zekanın tehlikelerini ciddiye almak önemlidir. Kullanılan bot veya tool mutlaka test edilmeli ve sorgulanmalıdır. AI kusursuz olmaktan uzaktır ve sonuçlara asla körü körüne güvenmemelisiniz. ABD’deki bir avukat, ChatGPT’nin bir şeyler icat etmeyi sevdiğini acı bir şekilde kabul etmek zorunda kaldı.

Konuyla ilgili daha fazlası:

Reklamcılık Yapay zeka artık günlük yaşamın birçok alanında var. İster otonom sürüşün arkasındaki teknoloji, ister tıbbi teşhis yöntemlerinin iyileştirilmesi ve daha da geliştirilmesi veya ChatGPT gibi sohbet robotları olsun. Ama yapay zeka tam olarak nedir? Yapay zeka sistemleri gelecekteki gelişmeler için hangi olasılıkları ve fırsatları sunuyor? Tanım: Yapay zeka nedir? Yapay zeka (AI), insan davranışını…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir