yeni akıllı ev standardı hakkında bilmeniz gerekenler – Blog

Günümüzde çoğu evde en az bir akıllı ev ürünü bulunmaktadır. Ancak ilk cihaz orada olur olmaz, her ek cihazla uyumluluk sağlanmalıdır. Yeni akıllı ev standardı “Matter” ile bu geçmişte kaldı. Sistemin sizin için neler yapabileceğini ve hangi cihazlarla uyumlu olduğunu yazımızda okuyabilirsiniz.

Sorun nedir?

“Matter”, Ekim 2022’de tamamen geliştirildi ve yeni bir akıllı ev standardı olarak, farklı üreticilerin tüm akıllı ev cihazlarını birbiriyle uyumlu hale getirmeyi amaçlıyor. Yeni standardın geliştirilmesinin arkasında tek bir şirket değil, en yaygın akıllı ev sağlayıcılarının işbirliği var. Amaç, farklı üreticilere ait akıllı ev cihazlarının bir evde birlikte kullanılmasıydı. Gelecekte, akıllı evinizin bir kısmı Google Home ile çalıştırılırken bir kısmı Amazon Alexa veya Apple ekosistemi üzerinden çalıştırılırsa artık sorun olmayacak. Matter standardı ile tüm cihazları tek bir uygulamadan yönetebilir ve her şeyi paylaşabilirsiniz. Tek gereklilik: cihazların Matter’ı desteklemesi gerekir.

Matter’in artıları ve eksileri nelerdir?

Akıllı ev standardı Matter’in birçok avantajı ve yalnızca birkaç dezavantajı vardır. En büyük avantajı elbette ortada: Evinizde birden fazla cihazı bir arada kullanmak istiyorsanız artık tek bir akıllı ev sistemine bağımlı değilsiniz. Şimdiye kadar, her şeyin birlikte çalışması için tüm cihazların genellikle belirli bir şirketten gelmesi gerekiyordu. Matter sayesinde artık farklı sistemleri kullanırken çok sayıda farklı uygulama yüklemeniz gerekmiyor, ancak Matter uygulaması aracılığıyla tüm sistemleri rahatlıkla kontrol edebiliyorsunuz.

Güvenlik söz konusu olduğunda, Matter ile herhangi bir taviz vermeniz gerekmez: akıllı ev standardı, tüm iletişimi şifreler ve doğrular ve merkezi olmayan depolama kullanır. Bu sayede minimum güvenlik standartları karşılanmış olur. Eviniz, kulak misafiri olma girişimlerine veya dışarıdan gelecek manipülasyonlara karşı korunur.

Ancak maddenin bir dezavantajı da vardır, çünkü 2.4 GHz frekansını kullanır. Bu, diğer tüm cihazların genellikle WLAN’da bulunduğu frekanstır. Bu, WLAN’ınız zaten sınıra yakınsa, Matter entegrasyonunun tüm cihazların İnternet bağlantısını etkileyebileceği anlamına gelir. Diğer bir dezavantaj ise birçok cihazın henüz Matter ile uyumlu olmaması. Ancak bu önümüzdeki yıllarda değişecek. Samsung veya Amazon gibi birçok büyük şirket, Matter uyumluluğunun en geç yıl sonuna kadar hayata geçirilmesi gerektiğini şimdiden duyurdu.

Akıllı ev cihazlarım Matter ile uyumlu mu?

Ambalajın üzerindeki Matter logosuna bakarak bir cihazın uyumlu olup olmadığını anlayabilirsiniz. En yeni akıllı ev ürünleri zaten yeni standardı kullanıyor. Desteklenen ürün ve şirketler arasında Aquara, Amazon, Apple, Belkin, Eve, Google, Nanoleaf ve Samsung’un akıllı ev sistemleri yer alır. Uyumlu cihazların ve üreticilerin tam listesi Matter’in web sitesinde bulunabilir.

Ancak sonradan bir güncelleme ile uyumlu hale getirilirse eski cihazlar da Matter ile kullanılabilir. Bunu yapmak için, sadece bir sistem güncellemesi gerçekleştirmeyi deneyin. Aksi takdirde, doğrudan üreticiden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Konuyla ilgili daha fazlası:

İlan Günümüzde çoğu evde en az bir akıllı ev ürünü bulunmaktadır. Ancak ilk cihaz orada olur olmaz, her ek cihazla uyumluluk sağlanmalıdır. Yeni akıllı ev standardı “Matter” ile bu geçmişte kaldı. Sistemin sizin için neler yapabileceğini ve hangi cihazlarla uyumlu olduğunu yazımızda okuyabilirsiniz. Sorun nedir? “Matter”, Ekim 2022’de tamamen geliştirildi ve yeni bir akıllı ev…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir