Yuvarlama – işlevin doğru şekilde nasıl kullanılacağı – Blog

Microsoft Excel’deki ROUND işlevi, yukarı ve aşağı ondalık basamağa yuvarlamaktan daha fazlasını yapabilir. Birkaç örnek kullanarak size bu fonksiyonla neler yapabileceğinizi göstereceğiz. Aşağıdaki talimatlar Excel 2007 ve sonraki sürümlerin tüm sürümleri için geçerlidir.

Reklamcılık

Ayrıca Excel’deki denetimlere ve formüllere ilişkin ipuçları hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

YUVARLAK işlevi her zaman aşağıdaki şemaya göre yapılandırılmıştır:

=RUNDEN(Zahl;Anzahl_Stellen)

Alan içerisinde Sayı bir hücre referansı veya sayının kendisini girin. “sayı_haneleri” sayının neye yuvarlanması gerektiğini açıklar:

 • Rakam sayısı mı 0’dan büyük2 gibi, sayı uygun ondalık basamak sayısına yuvarlanır.
 • Rakam sayısı mı 0’dan az, sayının virgülün solundaki kısmına yuvarlanır. 10’un en yakın katına yuvarlamayı belirtmek için -1’i, 100’ün en yakın katını belirtmek için -2’yi vb. kullanın.
 • Rakam sayısı mı 0’a eşityukarıya veya aşağıya en yakın tam sayıya yuvarlanır.

Reklamcılık

Örnek

A1 hücresinde 3.1415 sayısı var. Yani şimdi başka bir hücre tipinde “=YUVARLAK(A1,2)“değer verecek misin”3:14” belirir. A1 hücresindeki sayıyı iki ondalık basamağa yuvarlamak için bu komutu kullandınız.

Her zaman yukarı veya aşağı yuvarlamak istiyorsanız YUVARLA işlevinin çeşitlerini kullanabilirsiniz:

 • =YUVARLAK(sayı; çoklu)
  • Bir sayıyı katlara yuvarlamak için bu işlevi kullanın. Yani fonksiyon “=YUVARLAK(17;10)” gibi görünebilir ve sonuç 20 olur.
 • =YUVARLAMA(sayı,sayı_basamak)
  • Bu işlev tam olarak “=ROUND()” gibi çalışır, ancak her zaman otomatik olarak yuvarlanır.
 • =AŞAĞIYUVAR(sayı,sayı_basamaklar)
  • Bu işlev “ROUNDUP()” işlevinin tersidir. Yani “=ROUND()” gibi çalışır, ancak sonuç her zaman doğrudan aşağı yuvarlanır.


(como)

Haberin Sonu

Microsoft Excel’deki ROUND işlevi, yukarı ve aşağı ondalık basamağa yuvarlamaktan daha fazlasını yapabilir. Birkaç örnek kullanarak size bu fonksiyonla neler yapabileceğinizi göstereceğiz. Aşağıdaki talimatlar Excel 2007 ve sonraki sürümlerin tüm sürümleri için geçerlidir. Reklamcılık Ayrıca Excel’deki denetimlere ve formüllere ilişkin ipuçları hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. YUVARLAKLAR: Temel yapı YUVARLAK işlevi her zaman aşağıdaki şemaya…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir